0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

regl ağrısı

Regl dönemleriyle birlikte gelişen semptomlar bazı durumlarda can sıkıcı olabiliyor. Regl başlamadan öncesinde hormonsal değişikliklerden kaynaklanan duygusal değişimler akla gelen ilk belirti oluyor. Bunun yanı sıra regl dönemi başlaması ile oluşan ağrılar çoğu kadın için zorlu bir süreç olmasını sağlıyor. Bu durumda, direkt ağrı kesici ilaçlar veya sıcak su torbası devreye giriyor. Her iki yöntemde anlık çözümler olup kalıcı bir ağrı kesici etki yaratıyor.  “Regl ağrısı nasıl geçer?” veya “regl ağrısına ne iyi gelir?” sorusunun cevapları ise aranmaya devam ediyor. Bu sorunun cevabı doğal kaynaklardan gelebiliyor. Birer fitoterapist olarak, regl dönemindeki sancılı sürecin hafiflemesinde bitkilerden destek alınabildiğini vurguluyoruz. Bu durumda, hangi bitkilerden destek alınabildiğine yakından bakalım.

Regl Ağrısı İçin Hibiskus Çayı

Kendine has aroması ile sevilen çaylardan biri olan Hibiskus, regl sancılarını azaltmada oldukça etkilidir. Regl dönemlerinde veya regl dönemleri öncesindeki birkaç gün içerisinde, günde 1 veya 2 kupa içilerek regl sürecini daha kolay atlatmanızı sağlar. Hibiscus çayı hazırlanırken kurutulmuş çiçekler kullanılır. 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş çiçek üzerine 1 su bardağı kaynamış su dökülür. Ağzı kapalı bir kapta 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Ardından süzülerek içilir.

Rezene Çayı İle Regl Ağrısı Azalabilir

Hem kas hem de sinir sistemini yatıştırıcı etkisi ile regl dönemlerinin bir diğer kurtarıcısı rezene oluyor. Regl dönemi öncesi ve dönem sırasında günde 1 veya 2 kupa rezene çayı içilmesi, bu dönemde oluşan sindirim problemlerinin de iyileşmesini sağlıyor. 1 tatlı kaşığı rezene  üzerine 1 su bardağı kaynamış su dökülür. Ağzı kapalı bir kapta 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Süzülmesi ardından ılık haldeyken tüketilir. “Regl ağrısı nasıl geçer?” sorusunun cevabı olarak rezene güzel bir seçenek olacaktır.

Papatya Çayı İle Hafifleyen Regl Ağrısı

Kokusu, tadı ve içeriği ile huzur veren papatya, regl dönemlerinin de kurtarıcısı. Günde içilen bir veya iki kupa papatya çayı regl sancılarının azalmasını, huzurlu bir uykuya dalınmasını ve sakinleştirici etkisi ile duygusal değişimlerin kontrolünü sağlar. Kurutulmuş çiçekleri ile hazırlanan çayın hazırlanma şekli diğer iki çay gibidir. Papatya çayından beklenen etkinin elde edilmesi için papatyanın mayıs papatyası olmasına özen gösterilmelidir. Bundan dolayı denetlenmiş paketli çayların alınması daha doğru olmaktadır.

Böğürtlen Çayı Regl Ağrısını Durdurabilir

Böğürtlen ve diğer kırmızı meyvelerden hazırlanan çaylar adet döneminin rahat geçirilmesi üzerinde etkili olabilmektedir. Adetin sökmesini desteklemesinin yanı sıra sancıları dindirici etki gösterebilir. Adet günlerinde bir veya iki kupa kadar içilen böğürtlen çayı daha rahat bir regli süreci geçirilmesini sağlar. Böğürtlen çayı, 1- 2 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş böğürtlen yaprağı üzerine 1 su bardağı kadar kaynar su dökülerek hazırlanır. 10 dakika kadar demleme ardından çay tüketime hazırdır.

Keten Tohumu İle Bağırsaklarınızı Hafifletebilirsiniz

Progesteron seviyelerinin düzenlenmesi üzerinde etkili olan keten tohumu, direkt tohum halinde günlük beslenmeye eklenebilir. Tüketilmeden önce dövülmesi hem bağırsak sağlığı hem de bio yararlanımı için önemlidir. Keten tohumu regl sürecinde kabızlık probleminin de oluşmasının önüne geçmede etkilidir. Regl dönemlerinde günde 2 tatlı kaşığı kadar yemeklerinize veya salatalarına ekleyerek regl sancılarınızı hafifletebilirsiniz.

Tüm bitkisel ürünler vücutta güçlü etkiler yaratabilir. Bundan dolayı kullanımlarında dikkatli olunması ve önerilen dozun aşılmaması büyük önem taşır. Kan sulandırıcı kullanan kişiler bu bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Emziren annelerin dikkatli tüketmesi önerilmektedir.

Fitoterapiye yönelik daha fazla bilgi ve danışmanlık için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı tatlı tariflerimiz ile regl dönemi tatlı krizlerinizle daha rahat başa çıkabilirsiniz. Bu dönemde neden tatlı krizi yaşadığınızı ise yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir