0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

Sağlıklı bir vücut için diyet ve spor kavramları önemi göz ardı edilemeyecek bir önem taşır. Bu önemli iki başlığı ise birbirinden ayrı düşünmek mümkün değildir. Spor ve beslenme bir bütündür ve bu bütünlük hem sağlık durumunu hem de spordan alınan verimi direkt olarak etkilemektedir. Başarılı bir sporcu olmak için, sporcu diyeti özen gösterilmesi gereken bir konudur.

Gerek profesyonel gerekse amatör bir sporcu olun, hem antrenmandan tam verim alabilmek hem de performansınızı arttırmak için tüketilen besin miktarı ve çeşidi oldukça önemlidir. Özellikle günümüzde hemen hemen herkesin ilgisini çeken kaslı bir vücut tipine sahip olabilme noktasında da beslenmeniz, yaptığınız egzersizi destekleyip vücudunuzun istediğiniz şekle gelebilmesini sağlayacak şekilde planlanmalı diyet spor arasında bir uyum olmalıdır. Bulk ve definasyon dönemlerinde ihtiyacınız olan besin miktarları değişirken süreç içinde yanlış beslenilmesi beklenenden çok farklı bir sonuçla karşılaşılmasına neden olabilir. Ayrıca çok sık yapılan hatalardan biri olan fazla protein tüketimi başta işe yarıyormuş gibi görünse de uzun vadede çeşitli hastalıklara veya sağlık problemlerine sebebiyet verebilmektedir. Fitness beslenme programları tamamı ile kişinin ihtiyaçlarına ve uyguladığı egzersiz programlarına göre planlanmalıdır.

Profesyonel bir sporcu için ise beslenme oldukça ince çizgiler ve detaylarla planlanması gereken bir durumdur. Yapacağınız antrenman yoğunluğu, yaptığınız spor, kaybettiğiniz su miktarı, yarışma öncesi ve sonrası dönemler gibi birçok dikkat edilmesi gereken alt başlık barındırmaktadır. Tüm bunların bütünlüğü göz önüne alınarak özenle bir spor diyeti hazırlanmalıdır.

Her iki durumda da sporcu beslenmesi üzerine titizlikle çalışabilecek bir sporcu beslenmesi uzmanı ile çalışılmalıdır.

Sporcu Diyeti Neden Bir Uzman Kontrolünde Olmalıdır?

Spor, sağlıklı bir yaşam şeklinin en önemli parçalarından biridir. Mevcut sağlık durumunu sürdürebilmede, kilo korumada veya vücutta gelişen yaşlanma belirtilerini minimum seviyede tutabilmede düzenli spor yapmanın yeri oldukça büyüktür. Sağlıklı bir yaşam sürmek için yapılan egzersizlerde spor diyet kavramı ayrı düşünülmemelidir. Günlük ihtiyaç duyulan besin değerleri; yaş, cinsiyet, hareket düzeyi ve mevcut sağlık durumu gibi birçok başlık doğrultusunda belirlenmelidir. Böylece yapılan günlük antrenmanlardan maksimum verim alınması sağlanabilir. Fitness diyet kavramı kas kütlesini arttırmaya yönelik özel çalışmalar gerektirebilirken günümüzde çoğu insan sporu kilo verme adına yaşamanın bir parçası haline getirmek üzere çalışır. Sporcu diyeti kilo verme başlığı altında da planlanabilir. Spor diyet kilo verme sürecinde bir arada uygulanması halinde kilo verme hedefine daha hızlı ulaşılmasını sağlayabilir. Doğru beslenme düzeni ve egzersiz yoğunluğu ile hayallerdeki bedene kavuşmak ve sonrasında yeni kiloyu korumak daha kolay olabilir. Yanlış beslenme düzeni uygulanması halinde ise kilo verme görülmeyebilir veya ciddi bir kas kaybı söz konusu olabilir. Uzun vadede besin yetersizlikleri gelişmesi halinde ise bazı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınabilir veya egzersiz sırasındaki performans düşebilir.

Kas kazanma, kas kütlesini koruma veya kilo verme süreçlerinin her birinde beslenme kısmında dikkat edilmesi gereken püf noktalar ve önemli başlıklar bulunur. Bir sporcu diyetisyeni ile çalışarak tüm hedeflere doğru adımlarla ulaşabilmek mümkündür. Sürdürülebilir kişiye özel listeler ile spor ve diyet ilişkisi doğru şekilde kurulabilir.

Sporcu Beslenme Danışmanlığı Hizmeti Nedir?

Sporcu beslenme danışmanlığı, diyetisyenlerimizden biri tarafından yakından takip edildiğiniz bir süreçtir. Haftalık olarak gerçekleşen seanslarda özel ölçüm cihazı sayesinde vücut analiziniz gerçekleştirilir ve sonucunuz değerlendirmeye alınır. Bu analiz sayesinde kilonuz, kas, yağ kütleniz ve her iki kütlenin vücudunuza dağılımı değerlendirilir. İlk seansta doldurulacak anamnez formu ile sağlık profiliniz, yaşam şekliniz, yaptığınız spor ve antrenman yoğunluğunuz üzerine bir sohbet gerçekleştirilir. Ardından ihtiyaçlarınıza, antrenmanlarınıza ve yaşam şeklinize en uygun fitness diyet veya yapmakta olduğunuz spora göre bir programı hazırlanır. Haftada bir ofisimizde gerçekleşecek görüşmelerimizde vücut analiziniz tekrarlanırken, beslenme programınızda yenilikler ve düzenlemeler yapılır. Yeri geldiğinde programınıza uygun tarifler yeri geldiğinde ise bitkisel kürler ile performansınızı arttıracak veya beslenmenizde çeşitlilik sağlayacak öneri ve tarifler ile programınız zenginleştirilir.

Hem sağlığınızı hem de performansınızı arttıracak veya hayallerinizdeki vücuda kavuşmanızı sağlayacak bu süreçte bizler sizlerin yanınızdayız. Sporcu beslenmesi diyetisyen hizmetimiz ile diyet ve spor arasındaki güçlü ilişkiden maksimum düzeyde yararlanma zamanı!

Daha fazla bilgi veya randevu almak için iletişim bilgilerimize buradan ulaşabilirsiniz. Sağlık dolu günler dileriz.