0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

ıhlamur çayı

Yüzyıllardır ıhlamur çayı çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Özellikle geleneksek tıpta, ıhlamurun büyük bir önem taşıdığını ve sıklıkla kullanıldığını biliyoruz. Ihlamur, Malvaceae (Ihlamurgiller) familyasına ait, cinsi Tilia olarak bilinen bir ağaçtır. Aslında kırka yakın çeşidi bulunmasına rağmen, sadece Tilia cordota ve Tilia argentea türlerini çay olarak kullanıyoruz.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur çayından şifa alabilmemiz için çiçek kısımlarını kullanmamız gerekiyor. Çiçekleri toplanılıp kurutulduktan sonra çay olarak tüketilecek hale geliyor. Çiçek kısımlarını küçük parçalar halinde ufalayıp, kaynatılmış ve 80 dereceye ılıtılmış suyun içerisinde atabilirsiniz. 10-15 dk kadar ağzı kapalı bir kapta demledikten sonra tüketebilirsiniz. Ihlamurdan tam olarak verim alabilmek için püf noktası içindeki uçucu yağın korunabilmesidir. Bu yüzden ağzının kapalı olduğu bir kapta demleme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun içinde bulunan flavanoitler antienflamatuar etki göstererek, vücutta enflamasyon oluşumunu engeller. Kronik enflamasyon; Tip-2 diyabet, kanser gibi hastalıkların oluşumuna neden olabilir. Ihlamur çayını düzenli tüketmek dolaylı olarak bu hastalıkların oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, içerisinde bulunan antienflamatuar bileşikler sayesinde soğuk algınlığı ve öksürük semptomlarını hafifletirken, ateş düşürücü etki de gösterir. İçerisinde bulunan antioksidanlar da anti enflamatuar etki göstermektedir. Ihlamur, Tilirosid, Kersetin ve Kaempferol gibi antioksidanlar içermektedir. Bu antioksidanlar, vücutta oluşabilecek olan oksidatif hasarı azaltarak, vücudu hastalıklara karşı korumayı sağlar. Özellikle kaempherol, iltihaba karşı savaşarak anti- hepatotoksik etki göstermektedir. Yani karaciğer sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Ihlamurun içerisinde bulunan müsilaj sayesinde göğüs yumuşatıcı ve öksürük rahatlatıcı etki göstermektedir. Ihlamurun diğer bir etkisi ise, uyku kalitesini arttırmak üzerinedir. İçerisinde bulunan uçucu yağı sayesinde, yatıştırıcı etki göstermektedir. Uykuya dalmayı kolaylaştırarak, güçlü yatıştırıcı etki gösterir. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri olan ıhlamur çayı, aynı zamanda diüretik (idrar söktürücü) etki göstermektedir.

Ihlamur çayının tüm bu sağlık yararlarından yararlanabilmek için düzenli tüketmenizi öneririz. Bitki çayı tüketilirken spiritüel olarak şifalandığımızı düşünmek bitki çayından alacağımız verimi arttırmaktadır. Çayınızı bir koltukta dinlenirken sakince yudumlayarak ve size şifa verdiğini düşünerek tüketmenizi birer fitoterapist olarak özellikle tavsiye ediyoruz.

Bu ve bunun gibi daha fazla yazı için fitoterapi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 

 

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir