0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

zayıflamak için bitki çayları mucizevi midir

İnternet ve sosyal medya üzerinde karşımıza birçok farklı “1 haftada 5 kilo verdiren çay formülü” veya “günde bir bardak çay ile yağlardan kurtulun” gibi slogan ve haberler çıkabiliyor. Her geçen gün bu ve bunun gibi haberlere yönelim artması ile de çay sektörü kontrollü veya kontrolsüz şekilde ilerliyor. Bitkilerin gerçekten de insan sağlığı üzerinde birbirinden değerli ve kıymetli etkileri olduğu doğruyken, bazı formülasyonların mucizevi olarak adlandırılması özellikle de zayıflamak adına bunun yapılması satış odaklı bir yaklaşım olabiliyor.

Birçok farklı hastalık tedavisinde veya tedaviye destek olarak, bağışıklık sistemi güçlendirmede, metabolizma hızını arttırmada ve yağ yıkımını hızlandırmada bitkilerin gücünden fayda sağlanıyor. Ancak herhangi bir besinden veya çaydan mucizevi etki beklemek doğru bir beklenti olmuyor. Bitkilerin veya bitki ekstrelerinden elde edilen ürünlerin güçlü birer takviye edici gıda olarak veya zayıflamak için girilen süreçte sürecin desteklenmesi amacıyla günlük beslenmeye eklenmesini çoğu uzman gibi bizler de öneriyoruz. Bu öneriyi gerçekleştirirken tüketilen veya tüketilecek olan bitki çayından mucizevi bir etki beklenmemesini de mutlaka belirtiyoruz. Bu tür çaylar veya bitkisel takviyeler; metabolizma hızının artmasını ve yağ yakımını destekleyebilir, ödem atmaya yardımcı olabilir ve tokluk süresini uzatarak iştah kontrolünü sağlamaya destek olabilirler. Ancak tek başına çaydan faydalanarak zayıflamaya çalışmak doğru ve sağlıklı bir tutum değildir.

Hızlı Kilo Vermenin Dezavantajları

Hızlı kilo vermeye yönelik davranışlar veya günlük hayata eklenen takviyeler başlangıç için istenen kilo kaybını görmenizi sağlayabilir. Ancak bu durum derinlemesine incelendiğinde çeşitli olumsuz sonuçlar açığa çıkabilir. Başlangıçta, tartı üzerinde gördüğünüz sonuç ödem atımından kaynaklı olmuş olabilir. Müshil ve diüretik etkili ürünlerin fazla kullanılması böbrekleri yorabilir veya bağırsak hareketlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu ürünler kullanılırken yeterli su alınmaması ise bağışıklık sistemine kadar vücudu olumsuz yönde etkileyebilir.

Kısa süre içerisinde yüksek kilo kayıplarının oluşması, yağ yakımı oluştuğu anlamına gelmeyebilir Özellikle kullanılan ilaç ve ürünlere bağlı olarak bir kilo kaybı oluştuysa bu durum genellikle su ve kas kayıplarından kaynaklı olabilir. Elbette ki yağ yıkımını sağlamaya bağlı olarak yağ kaybı oluşabilir ancak bu durum verilen 5 kilonun 5’i şeklinde değildir. Yağ kaybı sağlanabilmesi için beslenmeye dikkat etmek ve mümkünse spor ile süreci desteklemek gerekmektedir.

Sağlıklı zayıflamak için haftalık önerilen kilo kaybı 1-2 kg arasında kişiden kişiye değişiklik gösterir. Düşük kilolu kişilerde ani bir şekilde oluşan fazla kilo kaybı, beslenme şeklinde eskiye dönüşle birlikte verilen kiloların geri alımı ile sonuçlanabilir. Bu durum sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Sonuç Olarak

Zayıflama sürecinde başarılı olmak ve hedeflerinize ulaşmak için acele etmeyin. Bu süreci hızlandırmak için mucizevi tarifler veya kürler aramayın. Sağlıklı beslenin, spor yapın ve danıştığınız uzmanın önerileri doğrultusunda zayıflama destekleyici bitkisel ürünleri hayatınıza ekleyin. Bir haftada yüksek kilo vermeniz yönünde çıkan reklamlara itibar etmeyin.  Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için bir diyetisyen desteği alabilirsiniz.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir