0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

Enerjik Hissettiren Besinler Sürekli koşuşturma içinde olduğunuz günlerde enerjinizin çabucak bittiğini mi hissediyorsunuz? Bunun altında yetersiz besin alımı, yeterli miktarda uyumamak, susuz kalmak, bazı metabolik hastalıklar gibi çeşitli nedenler yatabilirken,  yanlış besin tercihleri de önemli bir yer alabiliyor. Rafine şeker, doymuş yağ gibi sağlığımız için zararlı maddeler içeren gıdalar, vücudunuzdaki serbest radikal miktarının artmasına bağlı olarak size bir süre sonra yorgunluk hissi verebiliyor. Bu tür gıdaların aksine içerisindeki besin değerleri sayesinde porsiyon kontrolü ile günlük beslenmenize ekleyerek kendinizi daha enerjik hissettiren ve odaklanma kapasitenizi arttıran besinler de elbette ki var. Sizler için enerjik hissettiren besinleri bir araya getirdik. Gelin bu besinlere birlikte göz atalım.

Muz

İlk olarak muzu örnek verebiliriz. İçerisindeki B6 vitamini, potasyum ve kompleks karbonhidratlar sayesinde kendinizi enerjik hissetmenizde katkıda bulunabilir.

Ton Balığı ve Somon

İçerilerindeki Omega3 yağ asitleri sayesinde enflamasyonu ve enflamasyon sonucu oluşan yorgunluk hissini önlemeye yardımcı olurlar. Ayrıca içerilerinde bulunan B12 vitamini sayesinde kırmızı kan hücre oluşumunu destekleyerek, kırmızı kan hücresi ve demir döngüsünün optimize değerlerde olmasında katkıda bulunurlar. Böylece yorgunluk hissinde azalmayı sağlarlar.

Yumurta

En kıymetli protein kaynaklarından biri olan yumurta içerisindeki lösin sayesinde enerji üretimini dengeleyici, yağ yıkımını arttırarak enerji üretimini arttırıcı etkiye sahiptir.

Yulaf

Uzun süreli enerji deyince akla gelen bir diğer seçenek ise yulaf. İçerisindeki beta glukan ve lifler sayesinde sindirim süresi uzun olan yulaf, hem midenin doluluk süresinin hem de glikoz emiliminin uzamasına neden olur. Böylece enerji hissinin uzun sürmesini sağlar.

Avokado

Enerjik hissettiren besinler arasında bir diğeri ise avokado. İçerisindeki sağlıklı yağlar sayesinde kan yağları değerlerinin optimal seviyede olmasına katkıda bulunur. Böylece besin emilimin dengeli şekilde olmasını sağlayarak enerji dengesinin korunmasını destekler. Ayrıca içerisindeki yüksek lif oranı sayesinde enerji seviyelerinde stabilizasyonu sağlar.

Yeşil Çay

İçerisindeki antioksidanlar sayesinde enflamasyonu ve oksidatif stres artışını önlemesinin yanı sıra, içerdiği kafein ile enerji hissinin artmasını sağlar. Yağ yıkımını ve norepinefrin hormonun salınımını arttırması ile özellikle fiziksel aktivite sırasında yorgunluk hissinin azalmasında etki gösterebilir.

Yeşil çay içeren tariflerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir