0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

protein kaynağı

 

Karbon ayak izimiz git gide artıyor ve bu artışın başlıca sebeplerinden biri de beslenme şeklimiz oluyor. Şöyle ki büyük baş hayvan çiftlikleri büyük bir karbon salınımı açığa çıkarıyor. Küçükbaş hayvan veya kümes hayvancılığı üretimi her ne kadar büyük baş hayvan üretimi kadar karbon ayak izi oluşturmasa da onlarda ekosistemde büyük bir yer kaplıyorlar. Bu noktada uzmanlar insanları hayvansal kaynaklı değil bitkisel kaynaklı protein kaynağı tüketimine yönlendirmeye çalışıyorlar. Ancak bu akım maalesef ki oldukça yavaş yayılıyor.

Bunun yanı sıra tüketiminin çok yaygın olması, büyük baş hayvan sanayisinin çok büyümesi ve artık talebi karşılayamayacak hale gelmesi et fiyatlarını git gide arttırıyor.

Büyük baş hayvan pazarının tükettiği doğal besin ve enerji miktarının artışı ise küresel ısınmayı tetikleyen ciddi sorunlardan biri halini almış oluyor.

Protein, demir, B12 vitamini gibi vücudumuz için ciddi önem taşıyan besin içerikleri için et ve et ürünleri önemli bir kaynak oluşturuyor ve tabii ki vejeteryan veya vegan beslenme uygulamayan kişiler için et günlük beslenmede önemli bir yer alıyor. Peki, genellikle protein kaynağı denilince aklımıza gelen kırmızı et ve tavuk tek protein kaynağımız mı ? “Protein kaynağı olarak sadece et mi tüketebiliriz?

Haftanın bazı günlerinde et yerine kuru baklagil tercih etsek sizce nasıl olur?

Biz kendi yorumumuzu söyleyelim harika olur !

Kuru Baklagillerin Yararları Nelerdir?

Evet, biyoyarlanım açısından et ve tavuktaki proteinin biyoyararlanımı daha yüksek ancak, kuru baklagiller protein içeriğinin yanı sıra içerdiği çeşitli vitamin, mineral ve lif sayesinde oldukça önemli bir besin grubu olmaktadır. Ayrıca kuru baklagillerin kolesterol değeri oldukça düşüktür. Aynı et çeşitlerinde olduğu gibi tüketicilere uzun süreli tokluk hissi sağlarlar. İçerisinde bulunan lifler sayesinde bağırsak sağlığının desteklenmesinde oldukça önemli bir rol oynarlar.

Kuru Baklagiller İle Yapılabilecek Tarif Önerileri

Peki, madem bu kadar konuştuk birkaç tarif önerisine ne dersiniz ?

  • Mercimek Köftesi
  • Pancarlı Humus
  • Falafel
  • Börülce Salatası
  • Nohutlu Ispanak
  • Barbunya Pilaki
  • Maş Fasulyesi Köftesi
  • Sulu yemek severler için; kuru fasulye ve diğer sulu kuru baklagil yemekleri

Diğer yazılarımızı da incelemek isterseniz sizleri blog bölümümüze bekleriz.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir