0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

çörek otu yağı

Çörek otu yağının diyabet üzerindeki etkisi her gün kulaktan kulağa yayılmaktadır. “Peki, çörek otu yağının faydaları nelerdir? ” “Tek yararı bu mudur veya ne kadar kullanıldığında bu etkiyi elde ederiz ?” en önemlisi ise “Herkes rahatlıkla çörek otu yağı kullanabilir mi?” sorularının cevapları ile karşınızdayız.

Çörek otu (Nigella Sativa L.), yüzlerce yıldır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Öyle ki geçmişte de çörek otunun iyileştirici ve sağlık koruyucu özellikleri olduğu düşünüldüğü için Mısır Kralı Kral Tutankhamun’un mezarında kalıntıları bulunmuştur. Ranunculaceae familyasının türü olup; küçük çalı ve düğün çiçeğigiller ailesine ait çiçekli bir bitkidir. Güney Asya’da Kalonji, İngilizce de siyah kimyon, ülkemizde çörek otu, kara çörek otu ve siyah kimyon olarak adlandırılmaktadır . Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Batı Asya da yetişmektedir.

Çörek Otu Yağının Sağlık Üzerindeki Etkisi

Çörek otu yağının sağlık üzerindeki etkilerine gelecek olursak ilk diyabet üzerindeki etkisinden bahsedelim. Kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir, insülin salgılayan B hücrelerimizi oksidatif strese karşı korumada etkili olabilmektedir. Bu etkiler hem tohumunun tüketiminde hem de ekstre edilmiş yağında görülmüştür. Böylece diyabet kaynaklı oluşabilecek nephropathy reteropathy ve neuorapathy’e karşı vücudumuzu korumaya yardımcı olabilir .

Bazı klinik çalışmalarda 2 aylık çörek otu yağı kullanımı sonucu yüksek kan basıncını düşürmede etkili olabileceği düşünülmektedir.

İçerdiği linoleik ve oleik yani omega6 ve omega 9 yağ asitleri sayesinde LDL kolesterol ve Tg seviyelerini düşürmeye ve HDL kolesterolü arttırmaya katkıda bulunabilmektedir. Çörek otu yağı ekstresi olarak veya tohumun ezilerek tüketilmesi halinde aynı etkiyi yaratabileceği gözlemlenmiştir.

Antiinflamatuar etkisi ile astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilmektedir ayrıca bu özelliği ile bronşit olan hastaların iyileşme sürecini hızlandırdığı düşünülmektedir. Günde 1-2 gr çörek otu tüketen kişilerde de bu etki görülmüştür. 2 gr çörek otu tüketiminde Remotoid ve osteoartritli hastaların semptomlarında azalmalar gözlemlenebilir.

Çörek Otunu Nasıl Tüketmeliyiz?

Tabi tüm bu etkiler için ise ne şekilde tükettiğimize dikkat etmeliyiz. Hangi etkisinden dolayı çörek otu veya yağını kullanmak istiyorsunuz bu soruların cevapları oldukça önemli. Çünkü hangi madde ile ekstre edildiği veya sadece çörek otu yemenin ya da yağını içmenin vücudumuzda göstereceği etki birbirinden farklıdır. Eğer ki supplement olarak tedarik edecekseniz çörek otunun hangi madde ile ekstre edildiğine dikkat etmelisiniz.

İçerdiği etken maddenin tam olarak ortaya çıkabilmesi için çörek otunun ne şekilde tüketildiği oldukça önemlidir. Eğer direkt olarak çörek otu tüketecekseniz dövülmüş halini tüketmelisiniz. Çünkü bütün hali bağırsaklarda küçük kesiklere yol açabilmektedir.

Çörek otunun dövülmüş halinin ve yağının antidiyabetik, antioksidan, anti hiperlipidemik özelliği vardır ayrıca böbrek, karaciğer ve sinir hücreleri üzerinde etkisi görülebilmektedir. Tüm bunlara ek olarak yağının anti kanser etkisi de görülebilmektedir. Diğer özellikler için ise ekstre edildiği maddelerin ne olduğunu dikkat etmemiz gerekiyor.

Günlük beslenmenize eklerken kalori kısmı aklınızda soru işareti oluşturuyorsa da 1 çay kaşığı çörek otu yağı 3 gr ve 17 kaloridir. 1 çay kaşığı çörek otu ise 2 gr 8 kaloridir. Yapılan çalışmalar genellikle 2 gr çörek otu veya yağı üzerine yapılmıştır.

Çörek Otu Yağının Dikkat Edilmesi Gereken Yönleri

Çörek otu yağının henüz bir toksik etkisi kanıtlanmamıştır ama uzun süreli çok yüksek dozda kullanımının karaciğer üzerinde olumsuz etki oluşturduğu düşünülmektedir. Unutmayalım ki diğer ilaçlar ile etkileşimi üzerine yapılan çalışmalar henüz yetersizdir. Doktorunuza sormadan çörek otu yağı veya ekstrelerini kullanmamalısınız.

Diğer yazılarımıza da göz atmak isterseniz, sizleri blog bölümümüze bekleriz.

 

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir