0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

Basen Bölgesinden Kilo Vermek İçin 5 Yöntem

Bölgesel zayıflama başlığı altında en çok şikayetçi olunan bölge genellikle basen bölgesi oluyor. Özellikle, östrojen hormonuna bağlı olarak basen bölgesinden kilo alma kadınlarda daha yaygın görülen bir problemdir. Üst bedeni ince olmasına rağmen basen bölgesinin kilolu olması kişileri mutsuz eden bir durum olabilir. Bu noktada basen bölgesinden zayıflamaya yönelik diyet programları aranır. Maalesef ki, direkt olarak tek bir bölgeyi hedef alan beslenme programı yoktur. Ancak bazı yöntemler ile basen bölgesinden zayıflamayı arttırmak mümkündür. İşte, sizler için basen bölgesinden kilo vermek için 5 yöntem!

Yağ Tüketimini Azaltın

Yağ tüketimini sınırlandırmak genel olarak kilo verilmesinde etkili olduğu gibi basen bölgesinden zayıflamak için de etkilidir. Bu nedenle basen bölgesinden zayıflamak için yağ tüketimi sınırlandırılıp, protein tüketimi arttırılabilir. Protein arttırılırken, yağsız protein kaynaklarının tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Günlük beslenmeye rahatlıkla eklenebilecek az yağlı proteinler arasında aşağıdaki protein kaynakları yer almaktadır.

  • Yumurta
  • Tavuk/ Hindi Eti (Göğüs Kısmı)
  • Yağsız/ yarım yağlı süt ürünleri
  • Balık
  • Kurubaklagiller

Kırmızı Et Tüketimini Azaltın

Kırmızı et, yağlı bir et türüdür. Basen bölgesinden zayıflamak isteyen kişiler için yağsız protein kaynakları tercih edilmesi önerildiğinden, kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalıdır. Kırmızı et yerine yağsız tavuk ve hindi eti önerilmektedir. Protein kaynağı olarak haftada iki gün balık tüketilebilir. Sabahları kahvaltıya eklenecek az yağlı peynirler ve yumurta da iyi birer protein kaynağı olacaktır. Günlük alınması gereken protein değerleri belirlenirken kolesterol değerleri de bilinmelidir. Protein kaynakları sadece hayvansal kaynaklı olmak zorunda değildir. Bitkisel protein kaynağı olan kurubaklagilller ile de günlük beslenme zenginleştirilmelidir. 

Su Tüketimine Özen Gösterin

Su tüketiminin, hücre hareketliliğini arttırma üzerinde etkileri bulunur. Vücutta bulunan birçok mekanizmada su, önemli bir rol alır. Vücutta ödem oluşumunun önüne geçmesi zayıflama sürecindeki motivasyonu arttıran önemli unsurlardan biridir.  Özellikle, bölgesel egzersizler ardından o bölgede parçalanan yağları vücuttan atmak adına su tüketimi büyük önem taşır. Bundan dolayı hem sağlık için hem de zayıflama sürecini desteklemek için su tüketimine özen gösterilmelidir.

Suyun yanı sıra metabolizma hızlandırıcı ve ödem atıcı etkisinden kaynaklı olarak yeşil çay tüketimine de yer verilmesi önerilir. Günde 2- 3 kupa kadar yeşil çay tüketilebilir. Ancak, düşük tansiyon hastaları için yeşil çay tansiyon düşürücü etkisi nedeniyle önerilmemektedir.

Ara Öğün Yapın

Ara öğün yapmak hem açlık hissini dengelemek hem de bölgesel incelmeyi sağlamak adına önem taşır. Gün içerisine 2 veya 3 ara öğün eklenilmesi önerilir. Özelikle, akşam yatmadan 3 saat öncesinde 4 yemek kaşığı kadar yoğurtla bir ara öğün yapılabilir. Yoğurdun zerdeçal, kırmızı pul biber gibi baharatlarla zenginleştirilmesi önerilir.

Yürüyüş Yapın

Bölgesel zayıflamada egzersiz büyük önem taşır. Basen bölgesinden zayıflamak için önerilen egzersiz ise yürüyüştür. Her gün düzenli yapılacak 45 dakika kadar bir yürüyüşle basen bölgesinden zayıflama desteklenir. Kalp, eklem rahatsızlıkları vb. sağlık problemi olmayan kişiler için ip atlaması da önerilebilir.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir