0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

diyet mitleri

Fit bir görünüm kazanmak, aynı zamanda sağlıklı bir vücuda sahip olmak için fazla kilolardan kurtulmak birçok kişinin ortak hedefidir. Popüler bir konu olması beraberinde diyet mitleri kavramını devreye sokar. Kişilerin zayıflatan mucizevi besin arayışı doğru yanlış birçok bilgi paylaşımı olmasına neden olur. Zayıflama diyetleri ile ilgili bilinen yanlışlar başlığına daha öncesinde değindiğimiz yazımızda kişilerin zayıflama sürecinde yaptığı yanlış hareketleri ele aldık . Bu sefer yapılan davranışlara yönelik değil zayıflama üzerinde efsanevi özellikleri olduğu düşünülen besinlere değindik. Bu besinlerin günlük hayata eklenmesi ile zayıflama üzerinde inanılmaz etkiler yarattığını söyleyen yazıların bu iddiaları hangi temellere dayandırdığını irdeledik. Mucizevi bir besin olmadığını bir kez daha hatırlatarak hangi besinlerin neden “zayıflatan besin veya zayıflatan yiyecek” olarak adlandırıldığını yazdık.

Yoğurt Yemek Zayıflatır

Yoğurt, zayıflama diyetlerinde sıklıkla yer verilen besinlerden biridir. Kalsiyum ve protein açısından kıymetli olan yoğurt, tokluk süresini uzatma üzerinde etkilidir. Yoğurt yemenin zayıflatması üzerine atılan iddiaların temelinde ise bu durum yer alır. Yoğurt hayvansal kaynaklı protein ve yağ içeriğine bağlı olarak uzun sürede sindirilir. Bu kişilerin daha uzun süre tok kalmasını destekleyerek açlık hissinin kontrolünü sağlar. Kan şekeri üzerindeki dengeleyici etkisi bir sonraki öğün için porsiyon kontrolü sağlanmasını kolaylaştırır. Özellikle ara öğünlerde tüketilen yoğurt akşam gelen yemek yeme isteğinde azalmalar sağlayabilir. Bunun yanı sıra et ve süt ürünleri tüketimi sınırlı olan kişilerin günlük alması gereken protein ihtiyacının bir kısmını karşılaması, dengeli bir beslenme programının uygulanabilirliğini arttırır.

Acı Yemek Zayıflatır

Bir dönemin popüler başlıklarından olan “kırmızı biber yiyin, zayıflayın!” mitinin altında yer alan temel madde kapsaisindir. Kırmızı bibere acılık  veren kapsaisin vücut için önemli bir antioksidandır. Ancak yapılan çalışmalarda yağ yakımını hızlandırdığı etkileri gözlemlemek için yüksek oranlarda kapsaisin alınması gerekir. Bu önerilen miktar besinsel olarak tüketilebilecek miktarlarda değildir. Yenilen kırmızı biberlerdeki kapsaisin miktarı değişkenlik gösterir. Yağ yakımını hızlandıran etki için yüksek oranlarda kapsaisin alınması gerekir. Bu neredeyse 60 kilograma yakın bir kırmızı biber tüketimine eşdeğerdir. Bu besinsel olarak karşılanamayacak bir miktar olup kapsaisin ekstreleri bu noktada devreye girer. Bazı durumlarda kapsaisin kapsüllerine yönelim yağ yakımını arttırabilir ancak bu noktada bizler cardio yapılmasını daha çok önerdiğimizi belirtmek isteriz.

Limonlu Su İçmek Zayıflatır

C vitamini alımı vücuttaki metabolik işleyiş ve düzen için oldukça önemlidir. Yetersiz C vitamini alımı halinde kilo verme süreci olumsuz etkilenebilir. Limonlu su içmek günlük alınması gereken C vitamini miktarının küçük bir oranını karşılayabilir. Ancak yağ yakımı etkisi bulunmaz. Limonlu suyun sakinleştirici ve zindelik veren etkilerinin olduğu düşünülmesi gün kalitesini arttırabilir. Bağırsak sağlığını olumlu yönde etkilemesi ve kişilerin tuvalet düzenine sahip olmasına olanak tanır. Her iki etkisi de zayıflama sürecini olumlu yönde etkiler. Ancak limonun direkt olarak zayıflama üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

Yeşil Çay

Listede yer alan zayıflama üzerinde gerçekten de etkisi olan başlık yeşil çaydır. Diyet mitleri arasında yer almasının nedeni kişilerin zayıflamak için yeşil çay içmenin yeterli olacağını düşünmesidir. Yeşil çay içerisinde bulunan Epigallokateşin Gallat, yağ yakımını arttırma üzerinde etkili bir bileşendir. Günde 3- 4 kupa kadar yeşil çay tüketimi hem metabolizma hızının artması hem de ödem atımında etkilidir. Tansiyon problemi yaşamayan kişilerin diyet listesinde ilk sıralarda eklenen öğelerden biri yeşil çaydır. Ancak sadece yeşil çay tüketilmesi ile zayıflama üzerinde mucizeler beklenilmemelidir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı yeşil çay ile desteklenmelidir. Yeşil çay içilmesi alınan fazla kalorilerinin vücutta depolanmasını önlemeyecektir.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir