0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

zayıflama diyetleri

Bir parmak şaklattığınızda bir anda tüm fazla kilolarınızın gittiğini düşünün? Kulağa mükemmel gelse de maalesef ki gerçekleşmesi imkansız bir durum olduğunu söylemek isteriz. Ancak gerek sosyal medya gerekse kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler ile “mucize kürler” veya “1 haftada 5 kilo verdiren diyetler ” konularına karşı oluşan yönelim her geçen gün artmaktadır. Zayıflama diyetleri ile ilgili bilinen yanlışlar yazısı ile bu yönelimlerin neden yapılmaması gerektiği konusunu sizler için açıklamak isteriz. Dilerseniz lafı uzatmadan yanlışlara ve neden yanlış olduklarına geçelim.

Yaptığım Diyet İle Bir Haftada 5 Kilo Vereceğim

Çeşitli diyet başlıkları ile kısa süre içerisinde ciddi kilo kayıpları yaşanması vaat ediliyor. Zayıflama sürecinde kısa sürede sonuca ulaşılması istense de bu istek vücudunuzu olumsuz yönde etkileyebiliyor. Yüksek kilo kayıpları yaşatan diyetler kısa vadede size vaat ettiğini verse de uzun vadede verdiğiniz kiloları geri almanıza veya bağırsak sağlığınızı bozmaya yönelik olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor.

Hızlı bir şekilde verilen kiloların bir kısmı vücuttan atılan ödem veya yanlış beslenmekten dolayı oluşan kas kayıplarından kaynaklı ortaya çıkıyor. Kısa süre içerisinde çok fazla kilo verip hepsinin yağdan olması oldukça ekstrem bir durum oluyor.

Yüksek kilo kaybı sağlayan diyetler genellikle beslenmeye müsilaj içeriği olan besinler ekleyerek ödem atımı sağlandığı için beklenilen sonucu gösterebiliyor. Ancak bilinçsiz müsilaj kullanımı bağırsak sorunlarına neden olabiliyor. Bunun haricinde kilo verme mekanizması vücudu uzun süreli aç bırakarak çalışıyor olabiliyor. Uzun süreli açlıklar veya ihtiyaç olanından çok daha az besin tüketimi metabolizma hızının düşmesine sebep olabiliyor. Böylece uzun vadede verilen kilolar fazlasıyla geri alınabiliyor.

Kısa süre içerisinde aşırı kilo kaybı, geçirilen bariatrik ameliyatlar sonrası kabul edilebilir ve beklenen bir durumdur. Ayrıca obez hastalarda sağlıklı beslenme protokolü ile oluşturulmuş diyet programları sonucunda da fazla kilo kayıpları beklenen bir durumdur. Bunun haricindeki kısa sürede aşırı kilo kayıpları sağlıklı kabul edilmemektedir.

Zayıflama diyetleri kişiye özel olmalı ve bir uzman tarafından hazırlanmalıdır. Sürece yayılarak verilen ve ardından koruma diyeti yapılan bir zayıflama programı izlenmelidir.

Zayıflama Kürleri Yapıyorum Zayıflayacağım

Özellikle yoğurtlu tarifler son dönemlerde zayıflama kürü olarak oldukça popüler bir hal alıyor. Ancak yoğurtlu kürlerin zayıflama üzerindeki etkisi kürün mucizevi olmasından kaynaklanmıyor. Yoğurtlu kürler sayesinde doyurucu bir ara öğün yapılıyor ve tokluk süresi uzuyor. Bu sayede de yeri geldiğinde akşam yeme krizlerinin önüne geçiliyor veya öğünlerde porsiyon kontrolü yapılması kolaylaşıyor.

Zayıflama kürü diye bir şey yoktur, ödem atıcı kürler vardır. Tartı üzerinde göreceğiniz değişiklikler de vücudunuzdan atacağınız ödemlerden kaynaklıdır. Beslenme şekli, kullanılan ilaçlar veya su tüketim miktarınız vücudunuzda ödem oluşumuna sebep olabiliyor.

Yeşil çay, ananas, maydanoz ve daha birçok besin ödem atmanıza yardımcı olabilir. Bu besinler günlük beslenmeye eklenerek hem ödem atma hem de diğer sağlıklı özelliklerinden yararlanılabilir. Ayrıca çeşitli besinlerin bir araya getirilerek hazırlandığı tariflerle de ödem atımı sağlanabilir.

Dilerseniz ödem atmak için önerdiğimiz, detoks tarifimizi inceleyebilirsiniz.

Çok Az Yemek Yiyorum Kesin Kilo Veririm

Tabii ki beslenmede porsiyon kontrolü oldukça önemlidir. Ancak bazen “az yiyorum ne yediğim önemli değil” düşüncesi ile hatalar bir biri ardına gelebiliyor. Az yiyorum düşüncesi ile besin değeri olmayan gıda tüketimi yapılması, vücut için gereksiz bir kalori alımına sebep olabiliyor. Bunun yerine besin değeri yüksek olan besleyici bir besinle yeri geldiğinde daha fazla bir porsiyon miktarıyla çok daha sağlıklı bir öğün oluşturulabiliyor. Hem tokluk süresi uzuyor hem de vücudun besin ihtiyaçları karşılanıyor.

Az yemeye bağlı olarak oluşan uzun süreli açlık saatleri bazal metabolizma hızını düşürebiliyor. Bu sayede vücudun yakabildiği kalori miktarı azalıyor ve buna bağlı olarak kilo verme yerine kilo alımı gözlemlenebiliyor.

Kilo Vermek İçin Çok Su İçiyorum

Evet, bir zayıflama diyetinde su tüketiminin ihmal edilmesi düşünülemez. Ancak bu sadece zayıflama diyeti sürecinde değil, sağlıklı bir yaşam sürmek için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Günde yeterli miktarda su tüketimi, vücudun her bir hücresini etkiler.

Su, vücutta ödem atımında ve yıkılan yağların vücuttan atılması kısmında önemli bir rol oynar. Bundan dolayı su içmeden kilo vermek gerçekten olası bir durum değildir. Ancak gereğinden fazla su içmek de sağlıklı bir durum değildir ve kilo verme üzerinde ekstra bir etkisi yoktur.

Fazla su tüketimi ihtiyacı akıllara diyabet sorusunu getirmektedir. Bundan dolayı elinizde olmadan su tüketimi miktarınız fazlaysa mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. Zayıflamak için su tüketiminiz fazlaysa bu uzun vadede böbreğinizi yoracağından bırakmanız gereken bir davranış olmalıdır.

Günlük tüketmeniz gereken su miktarına yönelik sorularınızın cevabını “Ne kadar su içmeliyim?” yazımızda bulabilirsiniz.

Zayıflama Diyetleri İle İlgili Küçük Hatırlatmalar

Zayıflamada önemli olan sürdürülebilir bir diyet programı uygulanması ve diyetlerin size özel hazırlanmasıdır. Her vücut ve bünye birbirinden farklı olduğu gibi ihtiyaçları olan besinlerde birbirinden farklıdır.

Kilo verme sürecindeki değişimlerin vücudu adapte ederek oluşturulması kilo koruma açısından önemli bir noktadır. Bundan dolayı zayıflamanın bir süreye yayılması, en sağlıklı kilo verme şekli olacaktır. Unutmayın ki, kilo vermek kadar verilen kiloları korumak da önemlidir.

Zayıflama sürecinde istikrar ve yüksek motivasyon büyük önem taşır. Diyet sürecini bir zorundalık olarak değil sağlıklı beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmek olarak görmeniz daha sağlıklı bir bakış açısı olacaktır.

Mucizeyi bir formülde veya kürde aramak yerine, mucizeyi kendinizin yaratabileceğine inanmalısınız. Zayıflamak için mucizevi bir kür bulamazsınız ama iradeniz ve kendinize olan inancınız ile mucizenin ta kendisi siz olabilirsiniz.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir