0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

zayıflama süreci

Zayıflama Süreci İçerisinde Önemli Tek Şey Kalori Kısıtlaması Mıdır?

İlk önce yazımıza soruya cevap vererek başlayalım. Hayır, zayıflama süreci içerisinde önemli olan tek şey kalori kısıtlaması değildir. Gün içinde nelerden kalori aldığımız, saat kaçta yemek yediğimiz, genetiğimiz, vitamin- mineral değerlerimiz, kan parametrelerimiz gibi çeşitli faktörler kilo verme ve kilo alma sürecini baştan aşağıya etkileyebilirler. Gelin bu faktörleri detaylandıralım.

Günlük aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmaya başladığınızda kilo verirsiniz bu doğru, ancak bazı durumlarda az yiyip spor yapmanıza rağmen kilo veremediğinizi veya beklediğiniz kadar zayıflayamadığınızı görürsünüz. Hormonsal dengesizlikler, hipotiroidi gibi hastalıklar, kullanılan ilaçlar, genetik faktörler, vitamin- mineral eksiklikleri ve metabolik adaptasyonlar kilo vermenizi etkiliyor olabilir.

Önemli noktalardan biri daha ise beslenme şekliniz. Kalori kısıtlaması yaparken, sağlıklı ve besleyici gıdalar yerine sadece kalori sayımı yaparak ne tüketildiğine dikkat edilmemesi ve bunun üzerine yapılan sağlıksız gıda tercihleri yapılan en yaygın yanlışlardan biridir. Bir diğer yanlış ise aç kalarak kilo vermeye çalışmaktır.

Paketli diyet ürünlere yönelmek her zaman için doğru tercih yaptığınızı göstermez ve etiket okumanın önemi burada devreye girer. Bazı ürünler içerikte yağ kısıtlaması yaparken ürünün şeker ve tuz miktarının artışına sebep olabilmektedir. Direkt diyet ürüne yönelmektense, ürünün asıl halini porsiyon kontrolü yaparak tüketmek daha doğru olabilmektedir.

Beslenme şeklinizin yağ oranını ciddi derecede kısıtlamak doğru değildir. Sağlıklı olarak adlandırdığımız doymamış yağlar günlük beslenmenizde önemli bir yere sahiptir. Aşırı yağ kısıtlamaları trigliserid seviyenizin artmasına veya insülin direnci geliştirmenize sebep olabilir. Tabi bu yağdan yüksek beslenmek sağlıklıdır demek değildir, kişinin günlük alması gereken yağ miktarı kadarını tüketmesi anlamına gelmektedir.

Bir diğer önemli nokta ise karbonhidrat grubu. Karbonhidrat tüketmeniz direkt olarak size kilo aldırmaz. Tükettiğiniz karbonhidrat çeşidi ve miktarı size kilo aldırır veya kilo vermenize engel olur. Beyaz un, rafine şeker, bazı tatlandırıcılar, glikoz veya fruktoz şurubu içeren ürünler sağlıksız karbonhidrat kaynaklarına örnek olarak verilebilirler. Tüketilecekse, günlük beslenmenizde ciddi porsiyon kontrolü yaparak tüketilmelidirler.

Kilo verme süreci doğru tercihler ve düzenli takipler ile yapıldığında düşünüldüğü kadar zor bir süreç değildir. Aksine yaşam ve sağlık standartlarının artmasını sağlaması ile hayatı kolaylaştırır. Kişinin vücut yapısı, metabolik durumu, önceki beslenme şekli gibi çeşitli başlıklar incelenerek kişiye özgü beslenme programı oluşturulmalıdır.

Size özel hazırlanan diyetler ile zayıflama sürecinde doğru adımlarla ilerlemek isterseniz sizlerin yanınızdayız. Detaylı bilgi ve randevu almak için bizlere buradan ulaşabilirsiniz.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir