0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

uykusuzluğa karşı kediotu

Kediotu Nedir?

Kediotu namı diğer Valeriana officinalis L., geçmişten günümüze kullanılan etkili bir bitkidir. Uykusuzluk ve sinir sistemi rahatsızlıkları üzerinde olması ile ününe ün katmaktadır. Özellikle önemli bir yan etkisi bulunmaması tercih edilirliğini daha da arttırır. İridiotler ve uçucu yağlar gibi önemli içeriklere sahiptir. Bizler dönemsel olarak çay şeklinde günlük hayatımıza eklerken, bazı uzmanlar preparatlarını kullanarak uykusuzluk tedavisini desteklemektedirler. Uykusuzluk probleminin ciddi olduğu veya yoğun gerilim yaşanan dönemlerde 1 aylık düzenli kullanımı ile semptomların azaldığı gözlemlenmiştir. Tüm bitkilerde olduğu gibi bitki kaynağı son derece önemlidir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı paketli ürünler tercih etmek gerekmektedir. Eczane bazlı kediotu çayları, şerbetçi otu veya passiflora ile zenginleştirilmiş olabilir.

Kediotu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bitki kökleri, ısıya karşı hassastır. Bundan dolayı kaynatılmamalı maserasyon yöntemi ile demlenmelidir. Bu yöntemle, kaynatılıp 50- 60 derece su içerisinde kökler bir gece kadar bekletilir. Bekletilen kap veya fincanın ağzının kapalı olması önemlidir. Bu sayede etkili bileşen kaybının önüne geçilir. Kökü parçalayarak suya atmak ise dikkat edilmesi gereken önerilerden biridir.

Kediotu Çayı Ne Kadar Tüketilir?

Önerilen kullanım süresi ve günlük kullanım miktarı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Kullanım tavsiyeleri arasında genel olarak günde 2- 3 kupa yer alır. Özellikle bir kupanın yatmadan önce içilmesi önerilir. Bir fincan başına 2- 5 gram kadar kediotu kökü konulması tavsiye edilir. Böylece günlük total kullanım 15 gram ile sınırlandırılır.

Kediotu Çayı İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

İdeal ölçülerde kullanıldığında herhangi bir riski bulunmamaktadır. Ancak antidepresan veya yatıştırıcı ilaçlar kullanan kişilerde ilacın etkisini arttırabilir. Bundan dolayı doktora sorularak kullanılmalıdır. Alkol ile kullanımında da aynı etki görülebilir. Kişilerde alkole karşı tolerasyonu düşürülebilir.

Küçük Ek Bir Bilgi Daha

Şerbetçi otu, geçmişten günümüze kullanılan ve etkisi bilinen önemli bitkilerdendir.  Yan etkisi gözlemlenmemiştir. Ayrıca kullanılan diğer bitkilerle etkileşime girmemektedir. Bundan dolayı kediotu ve passiflora gibi sakinleştirici ve uyku düzenleyici bitkilerle rahatlıkla kullanılabilir. Şerbetçiotunun bağımlılık yapma gibi bir riski yoktur. Düzenli kullanımda herhangi bir sersemlik hissine de sebep olmamaktadır. Bundan dolayı, kediotu çayınıza 1 gram kadar şerbetçiotu da ekleyerek çayınızın gücünü arttırabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi daha fazla bitkilerle ilgili içerik için fitoterapi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir