0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

sebze ve meyveler nasıl yıkanmalı

Son dönemlerde, alınan sebze ve meyvelerin nasıl yıkanması gerektiği büyük bir soru işareti oluşturuyor. Danışanlarımızdan sıklıkla duyduğumuz bu soruyu detaylandırarak açıklamak istedik. “Sebze Ve Meyveler Karbonatla Mı Yoksa Sirkeyle Mi Yıkanmalı?” sorusunu sizler için cevapladık.

Meyve ve sebzeler düzgün bir şekilde temizlenmeden tüketildiğinde üzerinde bulunabilen zararlı maddeler vücudumuzda istenmeyen bazı etkilere sahip olabiliyor. Bunların başında bağırsak ve mide sorunları yer alırken, oluşan semptomlar bazı durumlarda doktor müdahalesi olmadan geçemeyebiliyor. Böyle olunca da rahatsızlık veya hastalık oluşumunun önüne geçebilmek adına meyve ve sebzeleri yıkama yöntemi büyük bir önem teşkil ediyor.

Meyve Ve Sebzeler Nasıl Yıkanmalıdır?

Başta söylemek isteriz ki bu konu üzerinde farklı düşünceleri destekleyen birçok fikir bulunmaktadır. Bazı uzmanlar sirke ile temizliği desteklerken bazıları karbonatı bazıları ise sadece akan suyun altında yıkanmasının yeterli olacağını vurgulamaktadır. Yapılan bazı çalışmalar meyve ve sebzelerin sirke ile yıkanmasının; üzerinde bulunan bakterilerin yıkanan sebze veya meyvenin üzerine daha çok yerleşmesini sağladığını göstermiştir. Karbonatın ise böyle bir etkisi olmadığı sirkeye nazaran daha güçlü ve sağlıklı bir temizleyici olduğu vurgulanmıştır. Bu durumda 1 litre suya 2 yemek kaşığı karbonat eklenerek, meyve ve sebzelerin 15 dakika kadar bu hazırlanan karbonatlı suda bekletilerek temizlenmesi daha doğru bir kullanım önerisi olacaktır. Anlayacağınız üzere henüz tam olarak bu yöntem doğrudur demek pek mümkün olmuyor ama çoğu uzman meyve ve sebze yıkamada daha doğru olan yöntemin bizim gibi karbonat olduğunu düşünüp, karbonat üzerinde hem fikir olmuş bulunmaktadır.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir