0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

sağlıklı ve pratik akşam yemekleri

Her gün “akşam yemeğinde ne yenilecek?” düşüncesi sıkıcı veya kafa karıştırıcı olabiliyor. Yoğun çalışan kişiler için yemek yapmaya vakit ayırmak zor olabiliyor. Bazı kişilerse mutfakta vakit geçirmekten hoşlanmıyor. Bu durumda kişiler dışarıdan yemek söylemeye yöneliyor. Ancak dışarıdan yemek söyleme bir süre sonrası için hem sağlıksız hem de ekonomi zorlayıcı bir durum açığa çıkarıyor. Bu durum kişileri kendi yemeklerini kendi hazırlamaya itiyor. Kişiler sağlıklı ve pratik akşam yemeği önerileri arıyor.

Mutlu ve sağlıklı bir hayatın temelini oluşturan sağlıklı beslenme alışkanlıkları özellikle akşam yemeklerinde ekstra bir öneme sahiptir. Akşam azalmaya başlayan metabolizma hızı ile vücut yediklerini depolamaya yönelik işleyiş sergiler. Bu durumda yenilen yemeğin ne olduğu son derece önemlidir. Kendi yemeklerini kendi hazırlayan diyetisyenler olarak, sağlıklı ve pratik akşam yemeği önerileri hazırladık. Bu küçük öneriler ile sağlıklı ve dengeli tabaklar çıkarmak mümkün olurken diyet sürecinde olmanız halinde bu yemekleri diyetinize rahatça dahil edebilirsiniz.

Haşlanmış Kurubaklagilli Salata

Diyet denildiğinde akla gelen bir yemek olan salata, sağlıklı bir öğün için ideal yemeklerden biridir. Mevsim yeşillikleriyle hazırlanan ve içerisinde çeşitli sebzelere yer verilmesiyle sağlık deposuna dönüşür. Günlük alınması gereken protein miktarına dikkat edilmesi sağlıklı beslenmenin temelini oluşturur niteliktedir. Protein hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklardan alınır. Kurubaklagiller bitkisel protein kaynağıdır. Birçok farklı vitamin ve mineral içermeleri nedeniyle kıymetli besinlerdir. Salataların üzerine haşlanmış nohut, mercimek, fasulye veya börülce gibi kurubaklagillerin konulması salatanın besin değerini arttırır. BPA içermeyen, marketlerde hazır olarak satılan haşlanmış kurubaklagiller pratik bir salata için idealdir. Yapılması gereken tek şey salatayı yıkamak ve haşlanmış kurubaklagilin suyunu süzerek salata ile buluşturmaktır. Salata, limon suyu ve bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ile çeşnilendirilerek tüketilebilir.

Fırında Tavuk

Fırında pişirme sağlıklı pişirme tekniklerinden biridir. Biraz zeytinyağı ile yağlanan ve sevilen baharatlar ile harmanlanan tavuklar fırına alınır. Yarım saat kadar pişme süresi ardından tavuklar fırından alınır ve yenmeye hazırdır. Fırının çalışması halinde kişiler tavuklarıyla beraber patates veya yağladıkları çeşitli sebzeleri de fırınlar. Bu sayede ortaya hem besleyici hem de sağlıklı bir tabak modeli çıkar. Mevsim sebzeleri fırınlanarak tavuğun yanında sağlıklı garnitürler olarak tüketilebilir. Havuç, brokoli, karnabahar, bamya ve daha birçok sebze fırınlanması ile daha da lezzetlenir.

Kabak Çorbası

Hafif ve lezzetli bir yemek için ise kabak çorbası hayat kurtarır. Kabak, kırmızı mercimek, soğan, havuç, nane, domates ve kişinin sevdiği diğer sebzeleri ekleyerek hazırlayabileceği bir çorbadır. İçerisine az miktarda yağ konulması yeterlidir. Tüm malzemeler bir litre su içerisine alınarak pişirilir. Ardından dileyenler karışımı blenderlayabilir. Dileyenler ise pütürlü bir şekilde tüketir. Tüm tencerenin düşük kalorili olmasına bağlı olarak kişiler çorbayı doyana kadar gönül rahatlığıyla yiyebilir. Bazı diyetlerde kilo verme sürecini desteklemek üzere kabak çorbası diyete özenle eklenir.

Zeytinyağlı Sebze Yemeği

Bamya, fasulye, patlıcan, kabak ve daha birçok sebzeyi pişirmek aslında çok kolaydır. Zeytinyağı ile kavrulan soğanlar üzerine domates, pişirilecek sebze ve bazı baharatların eklenmesiyle yemek pişirmek oldukça mümkündür. Su oranı düşük olan sebzelerde belirli miktarda pişme esnasında su eklenmesi gerekir. Açığa çıkan hafif yemekler yanında yoğurt ile doyurucu bir hale getirilir. Dileyenler birkaç yemek kaşığı kadar bulgur ekleyerek yemeği karbonhidrattan zenginleştirebilir. Sadece 20 dakika içerisinde hafif ve sağlıklı sebze yemekleri hazırlamak mümkündür.

Daha fazla pratik tarif için tariflerimiz sayfasını inceleyerek birbirinden pratik ve sağlıklı tariflere ulaşabilirsiniz.

 

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir