0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

su diyeti

Zayıflama diyeti konusu gündeme geldiğinde, “mucizevi” olarak adlandırılan birçok diyet çeşidi veya kür karşımıza çıkıyor. Mucizevi detoks suları, 1 haftada 10 kilogram verdirten diyet listeleri, 3 günde 5 kilo yağ yaktırtan bitki çayları ve daha nicesi… Son dönemlerde popüler diyet çeşitlerinden biri olan su diyeti de bu saydığımız diyetler arasında yer alıyor. Diyetin çıkış noktası sağlıklı olsa da popüler kültürün etkisi ile sağlıksız bir versiyona dönüşmüş oluyor. Su diyeti, aslında diyet sürecinde yeterli miktarda su ve sıvı alımının önemini gösterirken, 7 günlük bir süreç içerisinde full sıvı ve belirli sebzelerin çok düşük miktarda alımı ile uygulanıyor ve istenmeyen sonuçlar meydana getirebiliyor. Dilerseniz bu basamakları adım adım değerlendirelim.

Su Ve Zayıflama Arasındaki Bağ

Yeterli miktarda su içmek vücut fonksiyonlarının verimle, sağlıklı bir şekilde çalışması ve organ/ doku sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Vücutta gerçekleşen neredeyse tüm metabolik olaylarda su rol aldığından, sağlıklı bir metabolizma için yeterli miktarda su alımı olmazsa olmazlardandır. Tüm metabolik olaylarda olduğu gibi zayıflama süreci içerisinde de su tüketimi dikkat edilmesi gereken başlıklardan biridir. Su, vücutta yakılan yağ hücrelerinin vücuttan atılması, besinlerden veya çevreden alınan vücudumuz için zararlı olan serbest radikallerin vücuttan atılması ve buna bağlı olarak vücut dokularının korunması, sindirim ve boşaltım sisteminin verimli çalışmasını sağlayarak bağırsak hareketlerinin sağlıklı şekilde işlemesini sağlar. Tüm bunların yanı sıra vücutta ödem oluşumunun önüne geçer.

Ödem oluşumu ile ilgili yanlış gelişmiş bir algı vardır. Birçok kişi fazla su içtiği için vücudunda ödem oluştuğunu düşünmektedir. Bu fikrin aksine yeterli miktarda su içilmediği zaman vücutta ödem oluşumu gerçekleşir. Tabi ki ödem oluşumunun tek sebebi az su tüketimi olmayabilir ancak çoğu kişide ödem oluşumunun temelinde yetersiz su tğketimi yer alıyor.

Tek Tip Beslenme Doğru Mudur?

Sıvı alımının yeterli düzeyde olması elbette ki sağlıklı bir durumdur. Ancak uzun süreli tek tip beslenmek Leafit diyetisyenleri olarak bizlerin önerdiği bir beslenme şekli değildir. Sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi için yapılan diyetin sürdürülebilir olması ve kişiye özel olması en önemli husustur. Su diyeti gibi popüler diyetler kısa süre içerisinde kilo vermeyi sağlasa da, diyet süreci ardından verilen kiloların geri alınması deyim yerinde su götürmeyen bir konudur. Hatta çoğu zaman verilenden fazlasının alınması ile karşılaşılmaktadır. Bundan dolayı yaşam şekline en uygun diyet programı uygulanmalı ve kalıcı kilo verme sürecinin zaman alacağı gerçeği ile yüzleşilmelidir. Bir haftada 5- 10 kilo verdiren spesifik diyet programları veya kürlerden uzak durulmalıdır.

Su Diyeti Hiç Mi Yapmayalım?

Su diyeti, su ve çeşitli sıvı tüketimine dayalı bir diyet modelidir. Bu, çoğu detoks programı gibi düşünülebilir. Ancak su diyeti 1 hafta gibi bir süre kadar yapılması önerildiğinden tek tip beslenme için uzun bir süredir. Evet, su diyeti de bazı katı besinleri (domates, salatalık, lahana) içermektedir ancak bu besinlerin alım miktarı günlük alınması gereken besin seviyesini karşılamamaktadır. “Birkaç günde karşılamasın ne olur?” gibi cümleleri de duyuyoruz. Ancak hatırlatmak isteriz ki zayıflama sürecinde önemli olan tartı üzerindeki değişimden ziyade vücudunuzda ne tür değişimler olduğudur. Tartı üzerinde kilonuz azalsa bile bu giden kiloların sadece kaslardan ve vücudunuzdaki sudan olması uzun vadede sizi mutlu eden bir sonuç olmayacaktır. Birkaç günlük sağlıklı detoks programları uygulayarak sıvı alımınızı arttırabilirsiniz ancak uzun süreli tek tip beslenme ile sağlıklı bir sonuca erişmeniz pek mümkün olmayacaktır.

Bunun yerine günlük almanız gereken su ve sıvı miktarına dikkat ederek, vücudunuzun genel işleyişine destek olabilir ve ödem tutumunu engelleyebilirsiniz. Suyu sadece zayıflamak için değil sağlığınız için içmelisiniz.

Ne Yapmalı?

Yine bizler detoks sürecinde olsanız bile süreç sonucunda verdiğiniz kiloları koruyabilmeniz adına katı- sıvı karışık olan detoks modellerini öneriyoruz. Vücudu biraz dinlendirmek ve şaşırtmak için katı- sıvı birleşiminden oluşan detoks programlarını kullanıyoruz. Günlük alınması gereken protein miktarını hesaba katarak beslenme planı oluşturulmasını,  kas kaybı oluşumunun önüne geçilmesini vurguluyoruz. İnternette bulunan mucizevi listelere veya diyet programlarına uymak yerine, size özel olan listelere uymanızı da canı gönülden tavsiye ediyoruz.

 

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir