0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

kilo vermede durma

Kilo verme isteği her yaş grubunda sıklıkla görülen isteklerden biridir. Özellikle zayıflama diyetlerinde diyet sürecinin bir döneminde kilo vermede durma olması ise sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasındadır. Bu gibi dönemlerde diyet motivasyonunda kayıplar görülebilir ve diyet süreci yarıda bırakılabilir. Ancak bu dönem geçici bir dönem olup bazı küçük müdahaleler ile kilo vermeye devam edilebilir. “Kilo verme neden durur?”, “Plato döneminden nasıl çıkılır?” sorularını sizler için cevapladık.

Kilo Vermeniz Neden Durur?

Diyet sürecinde sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biri kilo vermenin neden durduğudur. Kilo vermede durma diyet sürecinin bir döneminde oluşabilir. Durma, vücudun kendini korumaya alması veya yapılan kalori kısıtlamasının artık yeterli olmamasından kaynaklanabilir. Her iki sebepte genelde karşılaşılan kilo vermenin durmasının ana nedenleri arasındadır.

Ancak kilo vermenin durması altında önceden yapılmış yanlış diyetler veya fiziksel aktivitenin yetersizliği de yer alabilir. Sedanter yani hareketsiz yaşam, diyet sürecinizi olumsuz yönde etkileyip kilo vermenizi engelleyebilir.

Tüm bunların yanında D vitamini veya diğer vitamin ve mineral eksiklikleri de kilo verme sürecinizin durmasına neden olabilir. Polikistik over sendromu veya insülin direnci gibi hastalıklar da yine kilo vermenizin durmasında etkili olabilir.

Aşırı Düşük Kalorili Diyetlere Dikkat!

Aşırı düşük kalorili diyetler başta kilo vermenizi sağlasa da uzun vadede metabolizma hızınızı olumsuz yönde etkileyebilir, buna bağlı olarak sizleri “su içsem yarıyor” durumuna getirebilir. Vücudu uzun süre aç bırakmak veya yetersiz kalori alımı metabolizma hızını yavaşlatabilir, buna bağlı olarak günlük olarak yakılan kalori miktarını azaltabilir. Böylece kilo vermede durma hatta bazı durumlarda diyet dışına çıkıldığı ilk anda dahi kilo alımı görülebilir.

Kilo Vermeye Nasıl Devam Edilir? Plato Döneminden Nasıl Çıkılır?

Plato döneminden çıkmak için beslenme düzeninde değişiklikler yapılması öncelikli öneriler arasındadır. Profesyonel ilerlenen bir beslenme programı uygulanıyorsa diyet süreci detoks tarifleri ile çeşitlendirilebilir. Vücuda yapılan küçük değişimler şok etkisi yarattığından vücut kilo vermeye devam edebilir.

Fiziksel aktivite arttırılabilir. Vücudun metabolizma hızının artmasında spor büyük bir önem taşır. Düzenli spor yaparak fiziksel aktivite miktarınızı arttırabilir ve plato döneminden çıkabilirsiniz.

Çok düşük kalorili bir beslenme planı uyguluyorsanız bir diyetisyene danışarak mevcut durumunuzu iyileştirebilirsiniz.

Yeterli su içmemek ödem tutumuna sebebiyet verdiğinden tartı üzerinde değişim görmenizi engelleyebilir. Günlük su tüketim miktarınıza dikkat etmelisiniz.

Plato dönemi geçici bir dönem olduğundan motivasyonunuzu kaybetmemeli, pes etmemelisiniz. Küçük müdahaleler ile zayıflama sürecinize devam edebilirsiniz.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir