0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

kilo almak neden kilo alamıyorum

Diyet dendiği anda akıllara çağrışım yapan ilk şey “zayıflamak” oluyor. Aslında diyet kelimesi, beslenme veya beslenme biçimi anlamına geliyor. Sağlıklı beslenmek veya sağlıklı diyet yapmak, sadece zayıflamak için değil, kilo artışı olması veya mevcut kiloyu korumaya yönelik olabiliyor. Vücudun olması istenen şekle sahip olması için ise kişiye ve isteklerine yönelik sağlıklı bir beslenme programı uygulaması ve belirli davranış değişiklikleri yapması öneriliyor. Bu yazımızda kilo almak isteyen kişiler için bazı öneriler sunduk. Dilerseniz yakından bir bakalım.

Yemek Yemek Kadar Ne Yendiği De Önemli

Klasik düşüncelerden biri halihazırda yemek yenirken nasıl kilo alınamadığına anlam verememek oluyor. Bu durum genellikle kişilerin besin içeriğine önem vermeden sadece yemek yemeye odaklanmasından kaynaklanıyor. Bazen yeterli gibi görünen yemekler yeterli olmayabiliyor veya kalori kaynaklarının sağlıksız olması istenmeyen sonuçlar açığa çıkarabiliyor. Durum böyle olunca da sadece yemek yemek değil yemekte ne yendiği de büyük önem taşıyor. Yüksek kalorili sanılan yemekler sanıldığından düşük kalorili olabiliyor olup, bu durum enerji açığı oluşmasına neden olabiliyor. Sonuç olarak kilo kaybı veya kilo alamama durumu oluşuyor.

Öğün Sayısı

Gün boyunca açlık ardından yenilen yemekler kilo alımını sağladığı kadar, kişinin yeteri kadar kalori almaması ile de sonuçlanabilir. Bu durumda kilo artışı görmek isteyen kişilerin hedeflerini olumsuz yönde etkilememektedir. Kilo verilmesi için kalori açığı yaratılması gerekirken, kilo artışı görülmesi için ise fazla kalori almak gerekir. Öğün düzeni ile yeterli kalori alımı sağlıklı bir şekilde sağlanabilir.

Tiroit Problemleri

Görülme sıkılığı oldukça yüksek hastalıklardan biri olan hipertiroidi, kilo kazanımını zorlaştıran hastalıklardan biridir. Hipertiroidi, metabolizmanın fazla hızlı çalışmasını sağlayarak kişinin günlük ihtiyacı olan enerji miktarının artmasına neden olur. Açığa çıkan enerji açığı ile kilo kaybı veya kilonun sabit kalması durumu oluşabilir. Doktor gözetiminde kullanılan tiroit ilaçları ile bu durumun önüne geçilebilir.

Bağırsak Problemleri

Bağırsak sağlığını etkileyen hastalıklar; çölyak, crohn, İBS vb. kilo vermeye veya kilo alımı gerçekleşmemesine neden olabilir. Bu tür hastalıklarda kişinin hastalıklarına uygun bir diyet uygulamaları gerekir. Gerekli durumlarda ilaç veya takviye edici gıda alımları önerilebilmektedir. Tedavi ile beraber kilo problemleri çözülebilir.

Kilo alma güçlüğü çeken kişiler için profesyonel destek almak doğru bir karar olmaktadır. Kilo artışı sağlarken sağlıklı kaynaklarla artış sağlanması oldukça önemlidir. Doğru yöntemler ile ilerlemek her şeyde olduğu gibi bu noktada da önemlidir.

 

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir