0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

Karaciğer Yağlanması Tedavisinde 8 Püf Nokta

Karaciğer yağlanması, Türk toplumunun  neredeyse 4’te birinde görülen bir hastalıktır. Karaciğer yağlanmasının önüne geçilmediği takdirde yağlanma, karaciğer iltihabı, siroz ve karaciğer kanserine kadar ciddi sorunlara sebep olabilir. Bundan dolayı karaciğer yağlanması önemsenmesi gereken bir sağlık sorunudur. Karaciğer yağlanması başta beslenme ve yaşam şekline bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunların yanında yaşam şekli, kullanılan bazı ilaçlar ve genetik faktörler karaciğer yağlanmasının sebepleri arasındadır.

Karaciğer yağlanmasının tedavisi ilaç ve yaşam şeklindeki değişiklikler ile sağlanmaktadır. Bu noktada da sizler için bazı önerilerde bulunmak istedik. İşte sizler için karaciğer yağlanması tedavisinde 8 püf nokta!

Karaciğer Yağlanması Tedavisinde 8 Püf Nokta

Günlük hayatınızda yapacağınız bazı değişiklikler sayesinde ilaç tedavinize destek olabilir veya doktorunuzun da uygun gördüğü takdirde ilaç kullanımına gerek kalmadan karaciğer yağlanmanızın önüne geçebilirsiniz. “Peki, bu değişiklikler nelerdir?” derseniz gelin yakından bakalım.

Alkol Tüketimini Sınırlayın

Sağlıklı bir bireyin günlük tolere edebileceği alkol miktarı bellidir. Bu ölçü kadınlarda 1 birim (33’lük bir bira veya 1 kadeh şarap) iken erkeklerde ise 2 birim (66’lık bir bira ve 2 kadeh şarap) şeklindedir. Fazla alkol alımı karaciğer yağlanmasına sebep olabilir veya mevcuttaki yağlanma oranını arttırabilir. Karaciğer yağlanması olan kişilerde alkol tüketimini sınırlanması veya bir süreliğine komple hayatından çıkarmasını öneririz.

Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Fazla kilo özellikle de karın bölgesinde biriken yağlanmalar iç organ yağlanmasına sebep olabiliyor. Bu durum insülin direnci, yüksek tansiyon problemi başta olmak üzere birçok farklı organda çeşitli hastalıklar oluşmasına sebep olabiliyor. Karaciğer yağlanması da fazla kilonun getirilerinden biri olabiliyor. Bu sorunun önüne geçebilmek için bir diyetisyen ile çalışarak sağlıklı bir şekilde zayıflamak doğru bir adım oluyor.

Rafine Şeker Ve Aşırı Karbonhidrat Tüketiminden Kaçının

Yapılan çalışmalara göre karbonhidrat tüketimini sınırlandırmak karaciğer yağlanmasının ilerlemesini durduran ve hatta gerilemesini sağlayan önemli bir adım oluyor. Rafine şeker, beyaz un gibi içeriğe sahip gıdalar yerine sağlıklı karbonhidrat kaynakları tüketimine yönelmek de atılması gereken önemli adımlardan biri oluyor. Yüksek lif içeriğine sahip olan karbonhidrat kaynakları hem tokluk süresinin uzamasına hem de iç organ sağlığına katkıda bulunuyor.

Doğal Ürünler Tercih Edin

Maalesef ki günümüzde ulaştığımız birçok besin kaynağı katkı maddesi veya koruyucu içeriyor. Bu tür maddeler uzun vadede karaciğer sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Bundan dolayı paketlenmiş ürünler yerine taze ve doğal ürünler tercih etmek karaciğer yağlanması problemine karşı alınabilecek güzel önlemlerden biri arasında yer alıyor.

Yağlı Tohum Tüketimine Dikkat Edin

Çiğ kuruyemişler sağlıklı yağ kaynakları arasında yer alıyor olsa da yağ içeriği yüksek gıdaların tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Sağlıklı yağlara günlük beslenmede yer verilmesi önemli başlıklardan biridir ancak tüketilen miktarın önemine her zaman dikkat edilmelidir.

Hayvansal Kaynaklı Gıda Tüketimine Dikkat Edin

Tereyağı, kuyruk yağı, sosis, salam, sucuk gibi şarküteri ürünleri ve sakatatlar yüksek miktarda doymuş yağ içermektedir. Tereyağının günlük tüketimi bir baş parmağın başı boyutu kadar olması günlük maksimum tüketim miktarı olması gerekirken diğer gıdaların beslenmeden çıkarılması gerekmektedir.

Taze Meyve Ve Sebze Tüketiminizi Arttırın

Vitamin, mineral, antioksidan ve lif kaynağı olan sebze ve meyve tüketimine günlük beslenmenizde mutlaka yer verin. Özellikle enginar tüketimine özen göstermek karaciğer yağlanmasının önüne geçmek için doğru bir adım olacaktır.

Fiziksel Aktivitenizi Arttırın

Günlük fiziksel aktivite seviyenizi arttırmak karaciğer yağlanması tedavisindeki önemli unsurlardan biridir. Haftanın 3 veya 4 günü size en uygun spor programını uygulayabilir veya böyle bir imkanınız yoksa 45 dakika- 1 saat aralığındaki tempolu yürüyüşler ile fiziksel aktivite miktarınızı arttırabilirsiniz. Kalıcı bir çözüm için düzenli olarak spor yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirmeniz en doğrusu olacaktır.

Yukarıda verdiğimiz önerilerin hepsi aslında birer sağlıklı yaşam önerisidir. Bu maddeleri sadece karaciğer yağlanması tedavisinde uygulamaktan ziyade günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmeniz karaciğer sağlığını geliştirdiği kadar birçok hastalığa karşı da sizleri korumada etkili olacaktır.

 

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir