0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

Farkında Olmadan Alınan Gizli Kaloriler

Gün içerisinde yeri geldiğinde açlık hissimizi bastırmak yeri geldiğindeyse küçük tadımlar yapmak için farkında olmadan gizli kaloriler alıyoruz. Bu kaloriler kimi zaman küçük bir kurabiye ile yapılan atıştırmalar, kimi zaman yemeğin kıvamının tutup tutmadığını anlamak için yaptığımız tadımlardan gelebiliyor. Gizli kalori kaynakları olarak adlandırdığımız gözümüze takılmadan tükettiğimiz kaloriler, kilo almamıza veya zayıflama sürecindeyken hedeflediğimiz kiloya ulaşamamamıza neden olabiliyor.

Zayıflamak için vücudumuzda kalori açığı yaratmamız gerekiyor. Diyet sürecinde bu kalori açıkları porsiyon kontrolleri ve buna bağlı olarak ihtiyaç duyulan kadar besin tüketimi veya fiziksel aktivite miktarını arttırarak sağlanıyor. Atıştırmalık olarak farkında olmadan tükettiğimiz yiyecekler veya yemeklerimize ek olarak eklediğimiz soslar, yağlar vb. ürünler bu kalori açığının yakalanmasının önüne geçebiliyor. Bu duruma dur demek için öncelikle nereden gizli kaloriler aldığımızı tespit etmemiz gerekiyor.

Gizli Kalori Kaynakları

Gizli kalori olarak adlandırdığımız besinler, farkında olmadan tükettiğimiz veya farkında olsak bile besin değerini önemsemediğimiz kaynaklardan gelebiliyor. Bir şeyi farkında olarak sırf açlığımızı bastırması için tükettiğimizde de o an ne tükettiğimiz büyük önem taşıyor. Bir örnek ile açıklamak gerekirse; öğle yemeği atlandığında ve akşam yemeği öncesinde gelen açlığı bastırmak için o an elimize geçen kurabiye, bisküvi veya bir dilim kek güzel bir atıştırmalık seçeneği olarak düşünülebiliyor. Ancak uzun süreli açlık sonrası rafine şeker içeren ve glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerimizde ani bir yükselişe sebep oluyor. Bu yükseliş ile beraber o an açlık hissimizin azaldığını hissetsek de kısa bir süre sonra kendimizi daha da aç hissedebiliyor ve bunlara bağlı olarak akşam yemeğinde büyük porsiyonlar tüketerek doygunluğa ulaşabiliyoruz. Büyük porsiyonlar ile de daha çok kalori almış oluyoruz. Böyle bir durumun önüne geçmek için öğün atlamamak temel adımken, ara öğün tercihlerimizi doğru ve sağlıklı kaynaklardan yana yapmak büyük önem taşıyor.

Bir diğer gizli kalori kaynağı ise yemeklerimize eklediğimiz soslar oluyor. Ketçap, mayonez, barbekü sos ve daha pek çok sos kalori kaynağı gibi görülmeyebiliyor. Özellikle 1 veya 2 yemek kaşığı miktarını geçmesi takdirinde soslar da farkında olunması gereken ciddi kalori kaynaklarından biri oluyor. Özellikle diyet süreçlerinde sos tüketimleri bundan dolayı önerilmiyor. Yemeklere eklenen ekstra yağlarda aynı kategoride yer alıyor.

Yemeklere eklenen ek kalori kaynakları kadar yemek pişirme sırasında yapılan tadımlara da dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin bir çorba yaparken yapacağınız 2-3 yemek kaşıklık bir tadım neredeyse 1/2 dilim ekmek kadar kalori sağlayabiliyor. Bundan dolayı bir tadım yapılacaksa olabildiğinde küçük porsiyonlarda (1 çay kaşığı kadar) tadım yapılması gerekiyor.

Gün içerisinde tükettiğiniz her şeyi farkında olarak tüketmek kilo kontrolünde büyük önem taşıyor. Hayat boyu kalori sayımı stres faktörü oluşturduğundan bu hareketi bizler önermiyoruz. Ancak “ondan da bir şey olmaz” dediğiniz gıdalardan da bir şeyler olabileceğini sizlere hatırlatmak istiyoruz. “Farkında olmadan aldığınız kaloriler neler olabilir?” sorusunu birkaç örnek ile cevaplayalım.

Farkında Olmadan Aldığınız Kaloriler Neler Olabilir?

  • Ofis veya evde çay saatinizde çayınızın yanında yediğiniz birkaç adet bisküvi
  • Yemeklerinizin yanına aroma katmak için koyduğunuz soslar
  • Yemek pişirirken yaptığınız her yemekten bir iki kaşık aldığınız tadımlıklar
  • Yanınızdaki kişinin bıraktığı yemeği ziyan olmasın diye yediğiniz kalan yemekler
  • Açlığınızı bastırmak için elinize ne geçerse tükettiğiniz atıştırmalıklar (bir avuç dolusu kuruyemiş, birkaç parça çikolata veya birkaç porsiyon meyve)
  • Kalorisi yokmuş gibi düşünülen besinlerin tüketimine dikkat etmemek
  • Arkadaş veya herhangi bir sohbet ortamında veya televizyon karşısında masada bulunan her şeyden porsiyon kontrolü olmadan tüketmek

Zayıflama sürecine yönelik araştırmalar yapıyorsanız, “Zayıflama Diyetleri İle İlgili Bilinen Yanlışlar” yazımıza da bir göz atmanızı öneririz.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir