0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

diyetisyenin istediği kan tahlilleri

Kişiye özel beslenme programı oluştururken kişinin kan değerlerinin değerlendirilmesi büyük önem taşır. Kan değerlerindeki değerlerin düşüklüğü veya yüksekliğine göre besin seçimi yapılmalı, yeri geldiğinde bazı besinlerin tüketimi sınırlandırılmalı veya arttırılmalıdır. Diyetisyenin istediği kan tahlilleri olmaktadır. Ancak diyetisyenlerin tahlil isteme yetkisi bulunmamaktadır. Dahiliye veya endokrinolog doktoru ile bir ekip halinde çalışarak diyetisyenler de tahlil sonuçlarını görebilmektedir. Öncelikle doktor incelemesi ve gerekli durumlarda ilaç tedavileri gerçekleştirilip ardındansa beslenme programını hazırlamak adına diyetisyen takibi yapılmaktadır. Özel sağlık kuruluşlarında diyetisyen yapılması gereken tahlilleri direkt olarak hastaya iletip hasta, laboratuvar bölümüne kendi talep oluşturabilmektedir.

Leafit Diyetisyenleri olarak bizler de tahlil sonuçlarına uygun şekilde diyet listesi hazırlıyoruz. Görüşme öncesinde istediğimiz kan tahlillerini danışanlarımıza iletiyoruz. Son üç ay içerisinde istenilen değerlerin incelendiği hali hazırda bir tahlil sonucu olması halinde ilk görüşmemizde tahlil sonuçlarını da görmek istiyoruz.

Diyetisyene Gitmeden Önce Yapılması Gereken Tahliller

Diyetisyenin istediği kan tahlilleri kişinin durumuna göre çeşitlilik gösterebildiği gibi bazı değerler herkesten istenmektedir. Bu değerler sayesinde kişiye en uygun beslenme programı hazırlanabilir. Aksi takdirde kan tahlili sonucu değerlendirmeye alınmadan oluşturulan listeler sağlık problemleri oluşumuna neden olabilmektedir. Bundan dolayı değerleri incelemek son derece önemlidir. Diyetisyenin istediği kan tahlilleri aşağıdaki gibidir.

Açlık-Tokluk Glikoz

Açlık tokluk glikozu bir diğer adıyla açlık tokluk kan şekeri mutlaka görülmesi gereken değerler arasındadır. Kişi şeker hastası (diyabet hastası) olması halinde veya hastalık riski taşıması durumunda beslenmesi buna göre planlanmaktadır.

HDL-LDL-Trigliserid-Total Kolesterol

Kandaki yağ değerlerini simgeleyen bu değerler özellikle diyet listesinin protein içeriğinin belirlenmesini sağlayan önemli değerlerdir. Yüksek HDL-LDL-Trigliserid-Total Kolesterol değerleri kalp hastalıklarına sebebiyet verebilmektedir.

TSH-Serbest T3-Serbest T4

Metabolizma hızına yönelik bilgi sahibi olunması adına tiroit değerleri son derece önemlidir. Tiroit değerlerinde artış veya azalış kilo verip alma da direkt olarak etkilidir.

ALT-AST

Karaciğer hakkında bilgi edinilmesini sağlayan değerlerdir. Karaciğer yağlanması halinde her iki değer de yükselmeler görülebilir. Bu durumlarda karaciğer koruyucu diyetler uygulanmaktadır.

Ürik Asit-Bilirubin-Kreatinin

Böbrek sağlığı hakkında bilgi veren testlerdir. Ürik asidin yüksek olması halinde direkt olarak protein değerlerine odaklanılmaktadır. Bunun yanı sıra kritik değerlerde vitamin mineral değerlerine de dikkat edilmektedir.

İnsülin

İnsülin karbonhidrat metabolizmasını direkt olarak etkilemektedir. Kişinin kilo verememe nedenleri arasında insülin yüksekliği yer alabilmektedir.

Demir, D Vitamini Ve B12

Her üç değer de bağışıklık sistemi, kilo tutumu ve birçok önemli fonksiyonu direkt olarak etkilemektedir. Eksiklikleri halinde kilo verme süreci olumsuz etkilenebilir.

Bu bulgular demir eksikliği, kansızlık, B12 vitamini ve kan değerleri ile ilgili sonuçları değerlendirir.

Diyetisyenin İstediği Tahlilleri Nerede Yaptırabilirim?

Diyetisyenin istediği tahlilleri, özel sağlık kuruluşlarında direkt olarak yaptırabilirsiniz. Ekstra olarak ücret ödemek istemediğiniz takdirde, öncelikle bir devlet hastanesinde görev olan dahiliye veya endokrinologdan veya aile sağlık hekiminizden randevu alabilirsiniz. Doktorunuzdan kan tahlillerinize bakılmasını talep edebilirsiniz. Tahlil sonuçlarınızı öncelikle doktorunuzla görüşmelisiniz. Ardından tahlil sonuçlarınızı diyetisyeniniz ile ilk görüşmenizde yanınıza getirebilirsiniz.

Diyetisyen İçin Kan Tahlili Sağlık Ocağında Yapılır Mı?

Diyetisyen için kan tahlili sağlık ocağında yapılmaktadır. Öncelikle, aile hekiminizden randevu almanız gerekmektedir. Randevunuz ardından doktorunuzun oluşturacağı tahlil talebi ile kan değerlerinize baktırabilirsiniz.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir