0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

Daha Sağlıklı Kahve İçmek İçin 8 İpucu

Kahve içmek, her gün farkında olarak veya olmayarak gerçekleştirilen alışkanlıklardan biridir. Kahve, sağlık üzerinde birçok faydalı etki sağlayan güzel bir besin kaynağıdır. Önerilen miktarda tüketilmesi halinde sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden rahatlıkla faydalanılabilir. Kahve içerisinde yer alan bileşenler; karaciğer sağlığını desteklemektedir. Kafein sayesinde zindelik ve enerji vermektedir. Bu durum sporcuların antrenman performanslarını arttırma üzerinde de etkili olabilmektedir. Antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini destekleyici etkileri olduğu da bildirilmiştir. Bunun yanı sıra keyif veren bir içecek olması ile stres seviyelerini de azaltmaktadır. Tüm bu etkilerinden faydalanırken, kahve daha da besleyici bir hale getirilebilir. Daha sağlıklı kahve içmenin 8 yoluna geçmeden öncesinde kahveye yönelik diğer başlıkları inceleyelim.

Her Gün Kahve İçmek Zararlı Mı?

“Kahve İçmek Zararlı Mıdır?” sorusu kahve içmek dendiği anda akla gelen ilk sorulardandır. Her gün kahve içmek zararlı değildir. Önemli olan önerilen miktarı geçmemektedir. Kahve içerisindeki kafein miktarından dolayı belirli ölçülerde tüketilmesi gereken bir bitki çekirdeğidir. Günlük kafein alımı yetişkinler için 200 mg ile sınırlıdır. Bu oran hamilerde 150 mg şeklindedir. Önerilen miktarda tüketilmesi halinde kahve tüketimi bir sağlık problemi oluşturmamaktadır. Miligram değerleri akıllarda  “Kahve Günde Ne Kadar Tüketilmeli?” sorusunu oluşturmaktadır. Bazı kahve grupları ve içerisinde bulunan kafein miktarı aşağıdaki gibidir.

 • Bir fincan Türk kahvesi 65 mg
 • Bir kupa filtre kahve 120 – 270 mg
 • Bir fincan Espresso kahve 130 – 200 mg
 • Bir kupa Americano kahve 100 mg

“Kahve içmek uyku kaçırır mı?” sorusunun cevabını da bu başlık altında verebiliriz. Günlük alınması gerekenden fazla kafein alımı uykusuzluğuna neden olabilmektedir. Uykusuzluğun yanı sıra, taşikardi, stres düzeyinde artış, ödem ve ellerde titreme gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Sadece Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Sadece kahve içmek zayıflatmaz ancak zayıflama sürecine destek olabilir. Özellikle, spor performansını arttırması nedeni ile sporda enerji vererek yakılan kalori miktarını arttırabilmektedir. Kahve, zindelik veren etkisi ile diyet motivasyonunu arttırabilmektedir. Yağ yakımını arttırdığına yönelik çalışmalar ve iddialar bulunmaktadır. Ancak bu etkisinin çok büyük olmadığı bilinmektedir. Bu noktada yeşil kahve devreye girmektedir. Yeşil kahve ödem atımı etkisi ile zayıflama sürecini desteklemektedir.

Kahvenizi Daha Sağlıklı Hale Getirmek İçin 8 İpucu

Kahve içerken dikkat edeceğiniz bazı davranışlar ile kahve keyfinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bu davranışları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kahve içimini günün erken saatlerinde yaparak gün boyu enerjisinden yararlanabilir ve gece uyku kalitenizi etkilemesinin önüne geçebilirsiniz. Öğlen 15.00’a kadar kahve tüketiminizi sınırlandırabilirsiniz.
 • Kahvelerinizi şekersiz içmelisiniz.
 • Pestisit şüphesi olan kahveleri kullanmamalısınız. Kaliteli kahve markalarının ürünlerini tüketmeye özen göstermelisiniz
 • Günlük önerilen kahve tüketim miktarını aşmamalısınız. Kahve tüketiminizi kontrollü bir şekilde sınırlandırmalısınız.
 • Sağlık üzerindeki olumlu etkilerini arttırmak adına kahvenize tarçın ekleyebilirsiniz. Tarçın özellikle, şekersiz kahve içemeyenler için kurtarıcı bir baharat olmaktadır.
 • Kahvelerinizi süt tozu veya krema ile tüketmemelisiniz. Süt tozu vücudunuza sağlıksız kimyasal alımını arttırmaktadır. Krema ise kahvenizi kalorili ve oldukça yağlı bir hale büründürmektedir.
 • Kahvenin kalp sağlığı destekleyici özelliğini kahvenize kakao ekleyerek arttırabilirsiniz. Ham kakao güçlü bir antioksidan ve antiinflamatuar olduğundan önemli bir besindir.
 • Hem kafein içeriği hem de sağlıklı özelliklerin korunması adına filtre kahve en çok önerilen kahve çeşididir. Kahve hazırlarken kağıt filtre kullanılmalıdır.

 

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir