0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

kişiye özel beslenme

Her insan birbirinden farklıdır. Yaşanılan coğrafya, cinsiyet, yaş, sağlık profili ve yaşam şekli de kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Her şey birbiri arasında değişkenlik gösterirken beslenmenin tek tip olabileceğini düşünmekse bir hatadır. Yaş aralıklarına göre günde alınması gereken protein miktarı değişir. Bir kişiyle aynı kiloda olsanız bile vücut kas, kütle analiziniz farklı olabilir ve bu durum da almanız gereken besin miktarını etkiler. Bu ve bunun gibi değişkenler beslenme programının kişiye özel beslenme başlığı altında hazırlanması gerektiğinin en büyük etkenidir. Birer diyetisyen olarak, her daim savunduğumuz “kişiye özel diyet programı” başlığı ise işte bu sebeptendir.

İnternette Bulduğunuz Diyet Listesi Size Uygun Olmayabilir

Dikkat çekmesi, internet sitesi trafiği olması veya potansiyel hastalara erişmek adına sosyal mecralarda beslenme programı ile karşılaşmak mümkündür. Genellikle bu diyetler, zayıflamak isteyen kişilere yönelik hazırlanmaktadır. Kısa süre içerisinde yüksek kilo vermeyi iddia eden başlıklardan ise tamamı ile uzak durulmalıdır. Çünkü, bu tür diyetler başlangıç adına çok düşük kalorilere sahip olabilmektedir. Bu durum başlangıçta kilo kaybını sağlarken, sonrasında kilo vermenin durmasına neden olur. Ayrıca diyet sürecinin bırakılmasıyla tekrar kilo alımı görülür. Bundan dolayı size uygun olan kalori ile diyete başlamak önemli bir adımdır.

Bir diğer noktaysa sağlık profilinizle diyet listeniz uyumlu olmalıdır. Kullandığınız ilaçlar veya hastalıklarınız (mevcutta varsa) hazır diyet listesi için uygun olmayabilir. Özellikle kan sulandırıcı kullanan, böbrek veya karaciğer hastalıklarına veya kansere sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar yer almaktadır. Bundan dolayı uygulanacak diyet programı, kişiye özel diyet programı olmalıdır.

Uzun Süre Aynı Tip Beslenmek Sağlıklı Değildir!

Bir diğer konu ise uygulanan beslenme programının uzun süre uygulanmasıdır. Beslenmede çeşitlilik oldukça önemlidir. Özellikle, spesifik gıdalara odaklanan beslenme programları uzun süreli uygulandığında çeşitli sağlık problemleri yaratabilir. Diyet listeniz, sağlık durumunuza uygun olan sağlıklı besin gruplarının hepsini içermelidir. Besinlerde çeşitlilik; vücudunuzda vitamin, mineral seviyelerinizi, sindirim ve sinir sisteminizi ve bunlara bağlı olarak organ sağlığınızı olumlu yönde etkilemektedir. Yine bundan dolayı diyet listeniz kişiye özel diyet listesi olmalıdır. Sizin sürdürebileceğiniz şekilde olmalı ve düzenli aralıklarla güncellenmelidir.

Detoks Programları Uzun Süreli Uygulanmamalıdır

Özellikle birkaç kilogram fazlası olanların direkt başvurduğu yöntem, detoks yöntemidir. Detoks programlar tamamen sıvı veya sıvı katı karışık şeklinde olabilmektedir. Tamamen sıvı olan detokslar maksimum 3 gün önerilirken, katı sıvı sürecin ise 10 gün veya maksimum 15 gün kadar olması önerilir. Detoks süreci de yine kişiye özel diyet listesi kapsamında olmalıdır. Detoksun amacı uzun süreli diyet prosedürlerinde kilo vermenin durduğu dönemlerde vücudu şaşırtmak, birkaç kilo vererek diyete yüksek motivasyon ile başlamak veya vücudu dinlendirmektir. Haftalar boyunca uygulamaya uygun değildir. Bu durum, yetersiz besin ve kalori alımına neden olur. Uzun vadede ise istenmeyen olumsuz sağlık durumları oluşumuna neden olabilir. Bundan dolayı uzun süreli, genel olarak yayınlanmış detoks listelerinden uzak durulmalıdır. Detoks sürecinin bir diyetisyen tarafından yürütülmesi önemlidir.

Uzun Vadede Neler olur?

Size uygun olmayan bir diyet listesi kısa veya uzun vadede çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. Kısa vadede kan şekeri düşüklükleri, tansiyonda dengesizlikler, tuvalet alışkanlığında bozulmalar gibi sonuçlar açığa çıkabilir. Uzun vadede ise, yeteriz protein alımına bağlı olarak kas kemik kayıpları, vitamin mineral eksikliğine bağlı olarak bağışıklık sisteminde düşüşler görülebilir. Yetersiz lif alımına bağlı olarak bağırsak sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir. Gereğinden fazla protein alımında ise hem böbrek hem de kalp damar sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir. Ayrıca tüketimi ile size rahatsızlık veren farkında olmadığınız besin grupları olabilir. Bu durum yaşam kalitenizi düşürebilir.

Diyet aslında beslenme demektir. Bir diyet kilo verme, kilo alma veya hastalıklardan korunma amacıyla uygulanabilir. Nedeni ne olursa olsun beslenme programı kişiye özel olmalıdır. Yaşam şeklinize, sağlık profilinize uygun bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Size özel hazırlanmış bir beslenme programı ile sağlıklı bir sürece adım atmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir