0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

Anne çocuk beslenme danışmanlığı, annenin ve bebeğinin sağlığının hem beraber hem de ayrı ayrı değerlendirildiği bir süreçtir. Annenin sağlık profilinin korunması, bebeğinin gelişimine uygun olarak geliştirilmesi ve doğum sonrasında iyileşme sürecinin hızlandırılmasını ele alırken, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayıp, sağlıklı bir birey olmasına yönelik temellerin atıldığı bir süreçtir.

Anne Beslenmesinin Önemi

Hamilelik döneminin ilk gününden itibaren, anne bedeni çocuğunun gelişimi ve ihtiyaçları doğrultusunda değişir ve gelişir. Bebeğinizin gelişimi ve doğduktan sonra ne kadar sağlıklı bir birey olacağının temelleri anne karnında atılmaya başlar. Annenin kendi sağlık örüntüsünü koruması, hamilelik sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlaması ve doğum ardından kendini kısa bir süre içerisinde toparlaması da gebelik sürecini nasıl geçirdiğine bağlıdır. Bundan dolayı da gebelik döneminde beslenmenin önemi hem bebeğin hem de annenin sağlığı için oldukça büyüktür.

Gebelik döneminin ardından laktasyon yani emzirme döneminde de annenin beslenmesi büyük bir önem taşır. Anne sütü bebek için en önemli gıdadır. Annenin beslenme şekli, anne sütü içeriğini etkilemekte olup, bebeğin anne sütünden alabildiği besin miktarını etkiler. Aynı zamanda, anne vücudunun doğum sonrasında eski haline gelmeye çalıştığı bu dönemde annenin gerekli besinleri gerektiği miktarda alması büyük önem taşır. Doğru bir beslenme ile anne kısa bir süre içerisinde tamamıyla sağlıklı bir bedene kavuşabilir. Hamilelik sonrasındaki kalan kilolar, annenin aklına takılıyor olsa da ilk 6 ay zayıflama diyeti uygulanması bu süreçte önerilmemektedir. Ancak vücudun kendini toparlama döneminde doğru beslenilerek kilo kaybının kendiliğinden gelişmesi sağlanabilir.

Çocuk Beslenmesinin Önemi

Emzirme döneminin 6. ayından itibaren bebeğinizin beslenmesinde katı gıdalara küçük geçişler yapılmalıdır. Her büyüdüğü ay ile tüketebildiği besin grupları ve çeşitleri artarken bebeğinizin alması gereken besin miktarı ve içerikleri değişiklik göstermektedir. Özellikle 2 yaşından itibaren çocukluk dönemine geçiş ile çocuğunuza sağlıklı beslenme davranışları aşılanabilir böylece ilerleyen yıllarda sağlıklı bir bedene sahip olan bir birey yetiştirilebilirsiniz.

Çocuğunuzun eğitim hayatına önem verdiğiniz gibi beslenme eğitimine de önem vermeniz, özellikle ergenlik döneminde karşılaşabileceği birçok yeme bozukluğuna karşı alınmış büyük bir önlem olmaktadır. Hem tam bir gelişim hem de sağlıklı bir beden için ihtiyaçları doğrultusunda sağlıklı bir beslenme planı oluşturulması bebeğiniz ve çocuğunuz için büyük bir önem taşımaktadır.

Anne Çocuk Beslenme Danışmanlığı

Anne çocuk beslenme danışmanlığı kapsamında haftada bir veya iki haftada bir gerçekleştireceğimiz seanslarımız ile danışmanlık almak istediğiniz döneme yönelik sizlerle görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Gebelik, emzirme dönemi veya çocuk beslenmesinde size özel hazırlayacağımız beslenme programları ile süreci yakından takip ediyor, sağlık profilinizi geliştirmeye yönelik çalışıyoruz. Diyetisyenlerimizden biri ile takibini sağlayacağınız bu sürece, 1 saat süren ilk seans ile başlıyor olup, bu seansta birlikte dolduracağımız anamnez formu ile sizi tanıyor, günlük yaşantınız, beslenme şekliniz ve hedefleriniz üzerine bir sohbet gerçekleştiriyoruz. Sohbetimiz ardından size en uygun beslenme programını oluşturuyoruz. İlk seansımız ardından bir sonraki seansımız kontrol seansı olacak şekilde sizleri tekrar ofisimize davet ediyoruz. Kontrol seansımızda sürecin nasıl geçtiği ve uyumunuz üzerine sohbetler gerçekleştiriyoruz. Ardından 3. seansımızda tekrar buluşuyor, listenizde güncellemeler yapıyor ve özel tarifler ile dilerseniz listenizi çeşitlendiriyoruz. 4. seansımız kontrol seansı olacak şekilde de sürecimize devam ediyoruz.

Anne çocuk beslenme danışmanlığımız ile ilgili daha fazla bilgi veya randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mutluluk dolu günler sizle ve bebeğinizle olsun!