0541 185 86 81

info@leafitsaglik.com

Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00

 

Sonbahar mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden alıç ile karşınızdayız! Türkiye coğrafyasında en çok yetişen meyveler arasında olan alıç, hem kolay ulaşılabilir olması hem de sağlığa birçok faydasının bulunmasıyla oldukça dikkat çekiyor ve alıcın faydaları konusunda kişileri araştırmaya yöneltiyor. Besin içeriği oldukça zengin olan alıcın, sarıdan koyu kırmızıya hatta siyaha kadar bir sürü çeşidi bulunuyor. Ve her çeşidi de birbirinden faydalı olduğu için günlük beslenmede mutlaka yer verilmesi gerekiyor!

Yüzyıllar boyunca alıç meyvesinin alternatif tıp uygulamalarında kullanıldığını söylesek ne düşünürdünüz peki? Ünü duyulmamış olan bu meyve aslında geleneksel Çin tıbbının olmazsa olmazı! Yazımızı okuduktan sonra artık evinizden eksik etmeyeceğinize emin olduğumuz alıcın faydaları neymiş gelin birlikte bakalım.

Alıcın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle alıcın, polifenol içeriği nedeniyle kuvvetli bir antioksidan olduğunu söylemeden geçmeyelim. Antioksidanlar vücudumuza zarar veren serbest radikallerden hücrelerimizi korumaya yardımcı olur. Serbest radikaller vücudumuzda biriktiğinde oksidatif strese yol açar ve bu da DNA’mıza ve hücrelerinize önemli zararlar verirken aynı zamanda kalp hastalığı, tip-2 diyabet ve kanser gibi kronik hastalıkları da beraberinde getirebilir. Bu hastalıklardan korunmak için antioksidan içeriği yüksek besinleri tüketmek büyük önem taşımaktadır. Alıcın içerisinde bulunan polifenolün ise; kanser riskini azaltabildiği, Tip-2 diyabeti, astımı, kalp hastalıklarını ve hatta erken cilt yaşlanmasını önleyebileceği biliniyor.

Çin tıbbında ise alıç meyvesi, sindirim problemlerini yatıştırmak için kullanılıyor. Alıç meyvesi ve alıç özü sindirim sorunlarını, özellikle hazımsızlık ve mide ağrısını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılıyor. Alıç meyvesinin kabızlığı azaltarak sindirime yardımcı olabileceği ise bilinen sağlık etkileri arasında bulunuyor. Sindirim sisteminde bulunan gıdanın geçiş süresini önemli ölçüde azaltabildiği biliniyor. Bu da yemeğin sindirim sisteminde daha hızlı hareket etmesini sağladığı anlamına geliyor ve böylece hazımsızlığı azaltmada yardımcı olduğu göze çarpıyor.

Alıç meyvesinin, kalp sağlığını olumlu yönde etkilediği ise bilinen diğer sağlık etkileri arasında yer alıyor. Roma imparatorluğu zamanından beri alıcın, kalp hastalığını önleme etkisiyle kullanıldığı biliniyor. Alıç, kalp fonksiyonlarını iyileştirici etki görüyor. Aynı zamanda, nefes darlığı ve yorgunluk gibi belirtileri de azaltmaya yardımcı oluyor.

Alıç Nasıl Tüketilir?

Sağlık üzerinde birçok faydası bulunan bu meyveyi günlük beslenmenize eklemek de bir o kadar kolay! Marketlerde kolayca bulabileceğiniz meyvesini alıp günlük 1 avuç tüketmeniz sağlık faydalarını görebilmeniz için yeterli olacaktır. Eğer meyvesini sevmiyorsanız, çay halini tercih edebilir ya da alıç sirkesini salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Blog’dan En Son Haberler

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir